Dostęp 50 Mb/s niedługo w polskich domach?

Radiowy dostęp do internetu nie odbierze rynku tradycyjnym operatorom kablowym. Co będzie ich kartą przetargową? Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej, zapowiedział podczas naszego IV Forum na Rzecz Usług Szerokopasmowych, że jego firma rozpoczyna testy usług internetowych o szybkości 50 Mb/s.

Wszystko wskazuje na to, że w końcu zawitają do nas prawdziwie szerokopasmowe usługi, z których od dawna korzystają klienci w innych krajach, m.in. USA czy Japonii. Ich wdrożenie będzie możliwe m.in. dzięki technologiom światłowodowym takim jak FTTH (Fiber to the Home). W Polsce rozwiązania FTTH dopiero będą torować sobie drogę na rynek, jednakże już teraz są realizowane pierwsze projekty z wykorzystaniem tych technologii (czytaj We Wrocławiu powstaje pierwsza sieć Fiber To The Home). Trzeba mieć jednak świadomość, że zasięg tego typu ofert internetowych będzie ograniczony do lokalizacji gdzie występuje nowoczesna infrastruktura telekomunikacyjna. W praktyce usługi FTTH obejmą lokalizację gdzie odpowiednia infrastruktura dostępowa będzie właściwie budowana od zera.

Aktualizacja: 14 listopada 2007 16:43

Według nieoficjalnych informacji testy usług 50 Mb/s TP będzie prowadzić na jednym z osiedli budowanych przez JW Construction na ul. Górczewskiej w Warszawie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200