Dostawy zgodnie z rozkładem

Moduł produkcyjny traktowany jest w legnickim Legmecie jako jądro systemu informatycznego.

Moduł produkcyjny traktowany jest w legnickim Legmecie jako jądro systemu informatycznego.

Legmet z Legnicy, producent maszyn dla zakładów górniczych i przedsiębiorstw budowlanych, należący w przeszłości do kombinatu KGHM Polska Miedź, zdecydował się zintegrować rozwiązanie polskiej i amerykańskiej firmy. Od trzech lat firma korzysta z systemu wspomagania zarządzania wrocławskiej Tety. Obecnie kończy wdrożenie systemu BPCS System Software Associates. Wdrożenie nowego systemu jest częścią procesu restrukturyzacji firmy. Być może w perspektywie kilku lat Legmet wspólnie z wrocławskim producentem opracuje moduł produkcyjny.

Przede wszystkim produkcja

"Prowadzimy produkcję jednostkową, na zlecenia poszczególnych klientów. Moduł produkcyjny traktujemy jako jądro całego oprogramowania stosowanego w firmie" - mówi Jarosław Stępień, główny informatyk Legmetu. Dotychczas wykorzystywaną aplikacją była TETA_C. "Kiedy przed niespełna 3 laty dokonywany był wybór nowego systemu, Teta nie oferowała jeszcze żadnego rozwiązania wspomagającego planowanie procesów technologicznych i sterowania produkcją" - wspomina Jarosław Stępień. Wybór padł więc na unixowy system BPCS, którego zastosowanie było istotną zmianą jakościową w porównaniu do do-tychczas użytkowanego oprogramowania, bazującego na platformie Novell NetWare.

Legmet zrezygnował z implementacji części kadrowo-płacowej i finansowo-księgowej BPSC. Zastosowanie finansowych komponentów tego systemu oznaczałoby ich zdublowanie z wdrożonymi wcześniej modułami Tety. Nowy system ponadto umożliwia rejestrację operacji gospodarczych z zastosowaniem cen ewidencyjnych, a nie jak Teta - cen rzeczywistych. Przedstawiciele Legmetu zwrócili szczególną uwagę na możliwość parametryzacji poszczególnych jego modułów.

Dane raz w miesiącu

Konieczne stało się połączenie obu systemów. Tworzone między BPCS a Tetą interfejsy mają zapewnić prawidłową współpracę aplikacji. Będzie to o tyle łatwiejsze, że dane mają być przesyłane między nimi tylko raz w miesiącu. Szef informatyki w Legmecie nie wyklucza w perspektywie kilku lat wymiany systemu BPSC. "Być może korzystniejszym rozwiązaniem byłoby opracowanie wraz z Tetą modułu produkcyjnego. Dzisiaj dysponują już oni odpowiednim oprogramowaniem" - zastanawia się główny informatyk w Legmecie. "Możliwe, że zaangażowanie się w taką współpracę przyniosłoby nam lepsze efekty niż konfiguracja, której wdrożenie obecnie kończymy" - konkluduje.

Niemniej systemy informatyczne firmy mają zapewnić, oprócz zazwyczaj w takich przypadkach wymaganego zwiększenia wydajności, także obniżenie cen zakupu materiałów. Połączeniu obu rozwiązań umożliwi analizę związaną z uzyskaniem rabatów czy korzystniejszych warunków współpracy z dostawcami. System gospodarki materiałowej, w założeniu kierownictwa Legmetu, ma pomóc w dokładniejszym niż dotychczas ustaleniu optymalnego terminu złożenia zamówienia oraz liczby zamawianych części. Dzięki temu funkcjonowanie firmy będzie zbliżone do modelu just-in-time.

Z BPCS ma korzystać 60 użytkowników. W ciągu dwóch lat Legmet zamierza dokonać przejścia na nowszą wersję Tety zbudowaną na bazie Oracle'a.

Informatyka w Legmecie

Zastosowanie Rozwiązanie

System finansowo-księgowy TETA_C (kadry, płace, finanse)

System produkcyjny BPCS (SSA)

Serwer IBM AS/400 (aplikacja),

Hewlett-Packard seria LH (sieć)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200