Dostawy chmury wnoszą w UE duży pozew antymonopolowy przeciwko Microsoft

Dostawcy chmurowi działający na terenie UE zarzucają firmie Microsoft, że "nieuczciwie wykorzystuje swoją siłę rynkową".

Microsoft pod presją UE? / Fot. Wolf Zimmermann, Unsplash.com

Microsoft pod presją UE? / Fot. Wolf Zimmermann, Unsplash.com

Skarga na Microsoft trafiła do Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej. Organ nazywany "dostawcami usług infrastruktury chmury w Europie" składa się z 24 dostawców chmury, w tym niektórych z największych rywali rynkowych Microsoftu, np. Amazon Web Services (AWS).

Sprawdź: Filetracker

Zobacz również:

  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI
  • Amazon Web Services uruchamia AWS European Sovereign Cloud
  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI

W swoim oświadczeniu sekretarz generalny stojący za organem, Francisco Mingorance, twierdzi że Microsoft wykorzystuje swoją "dominację w oprogramowaniu zwiększającym produktywność w pracy". Zachęca klientów do korzystania z oprogramowania, w tym z usług chmurowych, przekonując że klienci zyskują wygodę i oszczędności. Ogranicza tym samym wybór usług i sprawia, że inni dostawcy muszą zwiększać koszty m.in. na promocję, aby docierać do klientów. Ponadto, gdy europejscy klienci chcą przejść do innej chmury, muszą wtedy liczyć się z wysokimi kosztami, co zdaniem Mingorance'a "zakłóca europejską gospodarkę cyfrową".

Zarzuty dla Microsoftu

Wspomniany organ zarzuca Microsoftowi, że jako gigant technologiczny angażuje się w "antykonkurencyjne praktyki, w tym łączenie i wiązanie swoich produktów, ustalanie własnych preferencji cenowych i blokowanie klientów zarówno na poziomie technicznym, jak i konkurencyjności".

Microsoft wprowadził do tej pory już pewne zmiany w celu złagodzenia tego rodzaju skarg. Było to jeszcze w tym roku, kiedy firma wyraziła zgodę m.in. na zmianę niektórych zasad licencyjnych, przyznając się do pewnego stopnia nieuczciwych praktyk i publikując aktualizacje pakietów oprogramowania w poście na blogu. Dostawcy chmurowi twierdzą jednak, że były to niewystarczające zmiany.

Zobacz: Jak zrobić screena na laptopie

W marcu br. francuska firma OVHcloud złożyła do Komisji Europejskiej osobną skargę dotyczącą chmury, we współpracy z firmą hostingową z Włoch - Arubą.

W ostatnich dziesięciu latach Komisja Europejska nałożyła na Microsoft kary antymonopolowe na łącznie ponad 1,6 mld euro. Choć kontrole regulacyjne są silne, konkurenci Microsoftu, AWS i Google'a nadal mają duże problemy, aby pozyskiwać klientów. "Wielka trójka" z USA ma prawie trzy czwarte (72%) europejskiego rynku pamięci masowej w chmurze dla przedsiębiorstw, podczas gdy udział europejskich dostawców zmniejszył się z 27% do 13%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200