Dostawcy serwerów walczą o klientów

Nic nie wskazuje na to, aby w drugiej połowie br. na rynku serwerów miały zajść jakieś poważne zmiany, przynajmniej w odniesieniu do najważniejszych dostawców.

Nic nie wskazuje na to, aby w drugiej połowie br. na rynku serwerów miały zajść jakieś poważne zmiany, przynajmniej w odniesieniu do najważniejszych dostawców.

Na konferencji VARVision (zorganizowanej pod koniec czerwca br. w Hiszpanii przez Visionevents - firma specjalizująca się w badaniach rynku informatycznego) Adrian O'Connell z Gartner Group powiedział 65 europejskim reselerom VAR, że na rynku serwerów dało się ostatnio zauważyć pewne ożywienie. Należy jednak pamiętać o tym, że ogólne obroty w tym segmencie rynku są nadal niskie. I dodał: jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest oczywiście słabnąca gospodarka, chociaż są pewne oznaki świadczące o tym, że rynek serwerów pnie się w górę. O'Connell przedstawił też interesującą diagnozę dotyczącą strategii poszczególnych firm i trendów.

Zobacz również:

Silną pozycję utrzymuje Sun, wzmacniając swoje kanały sprzedaży i dostosowując strategię do rosnących wymagań użytkowników. Sun nie może jednak spocząć na laurach, jeśli chce nadal zajmować na tym rynku tak silną pozycję. HP i Fujitsu robią też ostatnio bardzo wiele, aby ich produkty były konkurencyjne. W Europie Fujitsu Siemens (FS) opanowała w zeszłym roku 9 proc. rynku serwerów. I chociaż Fujitsu Siemens zajmuje na tym rynku w Europie piąte miejsce, to jest to jedyna firma, która może się pochwalić wzrostem obrotów. Firma FS stoi obecnie przed poważnym wyzwaniem - chodzi o to, aby zapewnić odpowiednią obsługę techniczną swoim serwerom i umocnić się na rynkach poza granicami Niemiec.

Podobne opinie zaprezentowała na tej konferencji firma IDC, które też dostrzega pozytywne oznaki na rynku serwerów. I to pomimo tego, że w Europie Zachodniej obroty na rynku serwerów spadły o 22,5 proc., porównując pierwsze kwartały 2001 (4 mld USD) i 2002 (3,1 mld USD). W tym samym okresie sprzedaż serwerów spadła o 6,5 proc. (275 tys. serwerów w I kw. 2002).

Nasza analiza: przed dostawcami serwerów ciekawe perspektywy. Ci, którzy nie uporządkują swoich spraw i nie zreorganizują kanałów sprzedaży, mogą wiele stracić. I jeszcze jedna ważna informacja: jak podaje Gartner Group, obroty na rynku serwerów odnotowane w I kw. 2002 dotyczące Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki są większe niż obroty odnotowane w Europie Zachodniej.


TOP 200