Dopełnianie kompetencji

Ostatnie zakupy ComputerLandu i Prokomu Software oznaczają jeszcze silniejszą konkurencję między tymi integratorami.

Ostatnie zakupy ComputerLandu i Prokomu Software oznaczają jeszcze silniejszą konkurencję między tymi integratorami.

W ciągu ostatnich lat dwóch największych integratorów - Prokom Software i ComputerLand - dokonało zakupów niszowych firm uzupełniających ich kompetencje w zakresie rozwiązań dla administracji, bankowości i systemów billingowych. Prokom przejął: Softbank (a przez niego ma udziały w firmach Epsilio, Sawan i Novum), Spin oraz jednego z największych integratorów w Czechach - PVT. Działający na nieco mniejszą skalę ComputerLand dokonał zakupów firm: PolSoft, Centrum Informatyki Energetyki, Aram i InfoSerwis. Przejął także dział rozwiązań dla administracji od firmy Jason McKenzie.

Dzięki temu powstały dwie silne grupy o potencjale pozwalającym na przeprowadzenie praktycznie każdego projektu w Polsce.

Ogromny jest także potencjał osobowy obu grup. W Grupie Prokom pracuje ok. 3000 osób, a wraz z czeskim PVT ponad 4500.

Grupa ComputerLand zatrudnia ok. 1500 specjalistów.

Druga fala zakupów

Dopełnianie kompetencji

Mapa kompetencji Grupy Prokom Software

Ostatnie zakupy to druga fala przejęć dokonywanych przez Prokom i ComputerLand. Pierwszych spółki te dokonały w połowie lat 90. Wówczas potrzebowały one jednak programistów, aby przekształcić się z dostawców sprzętu i oprogramowania "z pudełka" w prawdziwych integratorów.

ComputerLand - zamierzający specjalizować się w rozwiązaniach dla bankowości i przemysłu - przejął CSBI i Elbę, które kilka lat później zostały przez niego wchłonięte, tworząc odpowiednie centra kompetencyjne w ramach firmy. Z kolei Prokom Software - rozwijający we własnym zakresie rozwiązania finansowo-księgowe, głównie na potrzeby dużych, wówczas państwowych przedsiębiorstw - postanowił skoncentrować się na projektach w administracji. Firma zmonopolizowała także, dzięki umowom z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń i Wartą, rynek rozwiązań ubezpieczeniowych. Poboczną działalnością Prokomu była informatyzacja tworzących się na początku lat 90. biur maklerskich.

Obecne działania obu integratorów zmierzają do zdobycia jak największych kompetencji przed wejściem Polski do Unii Europejskiej i otwarcia się z dniem 1 maja br. polskiego rynku IT na konkurencję firm z Europy Zachodniej. Firmy te liczą również - o czym świadczą zakupy spółek tworzących systemy billingowe - na informatyzację prywatyzowanych zakładów energetycznych.

Wzajemne podgryzanie

Dopełnianie kompetencji

Mapa kompetencji Grupy ComputerLand

Ostatnie zakupy ComputerLandu świadczą też o przygotowaniach firmy - dotąd niezakończonych powodzeniem - do silniejszego wejścia na rynek kontraktów w administracji. Firma rozszerzyła ofertę o system Forum dla urzędów administracji samorządowej, a po przejęciu Aramu będzie też mogła brać udział w dalszej informatyzacji rejestrów sądowych. Oznacza to wejście ComputerLandu na rynek zdominowany dotychczas przez Prokom Software. Firmy osiągnęły w 2002 r. przychody z tego sektora odpowiednio: 50 mln zł i 319 mln zł.

Zarówno ComputerLand, jak i Prokom przez kilka lat będą wspólnie zaangażowane w tworzenie trzech największych, budowanych w Polsce systemów dla administracji - C2, RUM i Tetra, finansowanych z offsetu. Softbank pozyskał także inny kontrakt w administracji: budowę systemu CEPiK. Warszawska firma, która raczej nie będzie w stanie realizować go samodzielnie - równolegle prowadząc prace w PKO BP - prowadzi nabór pracowników do projektu dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w obrębie własnej Grupy. Następnie sięgnie zapewne po zasoby Prokomu.

Prokom Software - dzięki przejęciu w 2003 r. kontroli nad Softbankiem - wszedł na zarezerwowany dotąd dla ComputerLandu rynek bankowy. W roku 2003 Grupa Prokom sprzątnęła warszawskiemu integratorowi dwa łakome kąski - projekty informatyzacji PKO BP i PZU. ComputerLand nadal jednak ma większe doświadczenie w tym sektorze, zdobywane przy okazji tworzenia (jeszcze przez Elbę) systemów sprawozdawczych dla polskich banków, informatyzacji Narodowego Banku Polskiego, a następnie wdrożeń systemu Profile firmy Sanchez Computer. Firma ma największą liczbę konsultantów w zakresie tego systemu w całej Europie.

Od dawna obaj integratorzy konkurują na rynku wdrożeń systemów ERP. Więcej szczęścia ma na nim ComputerLand, który stworzył centrum kompetencyjne w zakresie wdrożeń Oracle Applications, a w 2003 r. także SAP Polska.

Liczba specjalistów Oracle w ComputerLandzie jest nawet większa niż w polskim oddziale producenta Oracle Applications. Warszawski integrator praktycznie także zmonopolizował wdrożenia - opartych na tym rozwiązaniu - systemów gospodarki własnej w polskich bankach. Kolejny duży sukces na tym rynku to podpisanie umowy z Telekomunikacją Polską - wraz ze Schlumberger Sema - na zastąpienie systemu finansowo-księgowego Prokomu systemem Oracle Applications.

Sprzęt przy okazji

Zarówno Prokom Software, jak i ComputerLand są także największymi partnerami w Polsce głównych dostawców sprzętu: HP, IBM i Sun Microsystems. Pod koniec 2003 r. Prokom uzyskał - jako pierwsza firma w Polsce - status IBM Premier Business Partner. Został także partnerem roku HP Polska. Na początku 2004 r. obaj integratorzy mają otrzymać - również jako jedyne firmy w Polsce - tytuł HP Premier Sales & Service Partner. Tytuły te świadczą nie tylko o wielkości sprzedaży rozwiązań HP i IBM, ale także spełnieniu przez tych integratorów wysokich wymogów co do przeszkolenia i uzyskania stosownych certyfikatów przez pracowników technicznych i sprzedawców.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200