Donald Trump atakuje ponownie media społecznościowe

Jak donosi znany serwis CNBC, Biały Dom wniósł w zeszłym tygodniu do amerykańskiego Sądu Najwyższego apelację z prośbą uchylenie wydanego w 2019 roku wyroku, który uznał iż próba blokowania przez prezydenta kraju jakichkolwiek wpisów umieszczanych na Twitterze na jego osobistym koncie jest niezgodna z prawem i niedopuszczalna.

Trump

Sprawa jest ciekawa, gdyż może na długie lata uregulować kwestie związane z próbami cenzurowania internetu ze strony urzędników państwowych. Apelacja – pod którym widnieje podpis prokuratora generalnego USA - argumentuje, że żądanie zablokowania niektórych wpisów umieszczonych na tym medium zostało wtedy wysunięte przez fizyczną osobę mającą na Twitterze swoje osobiste konto (@realDonaldTrump) i fakt iż osoba ta sprawuje jednocześnie funkcję prezydenta kraju nie ma nic do rzeczy i nie oznacza, że zdarzenie takie miało charakter nacisku ze strony oficjalnego urzędu USA.

W zawiadomieniu znajduje się również inny argument przemawiający za tym, że nakaz powinien zostać uchylony. Chodzi mianowicie o to, że z chwilą odejścia z urzędu prezydenta, Donald Trump będzie mógł blokować określonym użytkownikom Twittera dostęp do swojego konta.

Zobacz również:

Sprawa nie jest taka prosta, gdyż w przeszłości Trump blokował niektórych użytkowników Twittera krytykujących jego politykę, używając do tego celu właśnie swojego osobistego konta. Gdyby orzeczenie zostało cofnięte, Trump byłby w stanie blokować użytkowników Twittera na swoim koncie osobistym @realDonaldTrump, a nie na swoim oficjalnym koncie prezydenta USA.

Sąd Najwyższy USA zajmie się tą sprawą najprawdopodobniej dopiero w październiku, a prawomocne orzeczenie może wtedy zapaść gdzieś tak w połowie 2021 roku, czyli już po wyborach prezydenckich. Posunięcie to jest kolejnym przykładem tego, jak intensywnie Trump korzystał z platformy mediów społecznościowych podczas swojej prezydentury i tego, że kwestia relacji między osobami sprawującymi funkcje państwowe i tego rodzaju mediami powinna zostać definitywnie rozwiązana.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200