Domowa wytwórnia płyt CD

Zapis dysków CD-R staje się coraz łatwiejszy, a urządzenia do nagrywania tanieją.

Zapis dysków CD-R staje się coraz łatwiejszy, a urządzenia do nagrywania tanieją.

Firma JVC wprowadziła do sprzedaży XR-W2010, nagrywarkę płyt CD-R, oferującą niezwykle prosty interfejs użytkownika. Dołączone do urządzenia oprogramowanie CD-R (CD-R Extensions) umożliwia nagranie dysku nawet przez komputerowego laika. Napęd zapisuje płyty w nowym standardzie IPW (Incremental Packet Writing). Zastosowana w IPW technologia nagrywania danych pakietami radykalnie zwiększa bezpieczeństwo zapisu i umożliwia bezpośrednie kopiowanie dysków sieciowych lub dyskietek 1,44 MB. IPW usuwa największą wadę konwencjonalnych napędów CD-R - dużą wrażliwość na przerwy w transmisji danych, które mogą uszkodzić płytę. XR-W2010 jest zgodna ze specyfikacją Orange Book.

Napęd jest wyposażony w interfejs SCSI i pracuje z czterokrotną prędkością odczytu danych oraz dwukrotną prędkością ich zapisu. W zestawie znajdują się: napęd CD-R, dyskietka ze sterownikami (CD-R Extensions wersja 1.4) i dysk CD-ROM z dokumentacją.

Instalacja dla zaawansowanych

Do testów wykorzystano komputer z dostarczoną przez dystrybutora kartą SCSI FlashPoint SW-200 firmy BusLogic. Po fizycznym podłączeniu urządzenia należy zainstalować sterowniki - CD-R Extensions. Nagrywarka wyposażona jest we FlashBIOS, umożliwiający prostą i szybką wymianę sterowników programowych na nowsze. Niestety, ze względu na brak sterowników dla Windows 95, uruchomienie napędu w tym środowisku wymaga zmuszenia systemu operacyjnego do pracy w trybie zgodności z DOS.

Według przedstawicieli dystrybutora, problemy z uruchomieniem urządzenia na platformie Windows 95 wynikają również z błędu Microsoftu, który nie wyposażył systemu operacyjnego w możliwość obsługi napędów WORM. Specjaliści z poradzili wyłączenie w Windows 95 32-bitowego trybu dostępu do dysku. Okazało się również, że przed uruchomieniem napędu należy także zmienić parametry optymalizacji dostępu do napędu CD-ROM, zmniejszając ich wartość do obsługiwanej przez urządzenie dwukrotnej prędkości. Po tak trudnym procesie instalacyjnym udało się uruchomić interfejs pracy urządzenia w trybie emulacji DOS.

Nagrywanie dla laików

W przeciwieństwie do instalacji napędu sam proces nagrywania jest wyjątkowo prosty oraz bardziej intuicyjny niż w innych tego typu urządzeniach. W interfejsie użytkownika znajduje się kilka podstawowych opcji niezbędnych do obsługi urządzenia (format, snapshot, mount, eject, finalize, configure hardware).

Przed skopiowaniem danych na płytę CD-R należy ją sformatować, co zajmuje tylko kilka minut. Następnie użytkownik musi wykonać "zdjęcie" (snapshot) dysku twardego, z którego zamierza przenosić dane. Potem wystarczy już tylko przełączyć opcję mount z trybu odczytu w tryb zapisu i płyta CD-R jest gotowa do nagrywania.

Podstawową zaletą napędu jest niezwykle szybkie i proste kopiowanie danych. W systemie Windows 95 można je kopiować metodą przenieś-i-upuść. Na platformie DOS dostępne są typowe komendy copy, xcopy i funkcje oferowane przez Norton Commander. Dużą zaletą jest też możliwość pracy w trybie wielosesyjnym, tzn. z przerwami między sesjami nagraniowymi. Po skopiowaniu wszystkich danych użytkownik musi zakończyć wytwarzanie płyty CD-R, korzystając z opcji finalize. Po ok. 10 min, podczas których napęd zajmie się segregowaniem i porządkowaniem danych oraz tworzeniem odpowiedniego "spisu treści" umożliwiającego odnalezienie danych, dysk jest gotowy.

Przy pracy w trybie Back-Up dane na płycie CD będą zabezpieczone hasłem przed nieuprawnionym dostępem. Po uruchomieniu takiego dysku pojawiają się wyłącznie narzędzia umożliwiające jego odbezpieczenie. Praca w trybie ISO 9660 pozwala na tworzenie płyt niezabezpieczonych hasłem. Jeżeli ktoś chce nagrywać płyty dźwiękowe lub kopiować dyski CD-ROM, to musi dodatkowo zastosować programy Gear v. 4.0 i Incat v. 3.1.


TOP 200