Domowa drukarka Lexmarka

Atramentowy Jetprinter 2050 oferuje wodoodporne atramenty i rozdzielczość 600 dpi.

Atramentowy Jetprinter 2050 oferuje wodoodporne atramenty i rozdzielczość 600 dpi.

Lexmark International Inc. zaprezentował w sierpniu br. nowy model drukarki atramentowej Jetprinter 2050, przeznaczonej do użytku domowego lub w małej firmie. Obecnie jest ona dostępna na polskim rynku. Drukarka oferuje rozdzielczość wynoszącą 600 x 600 dpi, zarówno dla druku monochromatycznego, jak i kolorowego. Posiada dwie głowice drukujące (jedna z atramentem czarnym, druga z kolorowymi CMY) i dzięki temu umożliwia wydruk dokumentów, zawierających jednocześnie kolorową grafikę oraz wysokiej jakości czarny tekst (lub grafikę) bez konieczności wymiany pojemników z atramentami lub korzystania z nieekonomicznego i przynoszącego gorsze efekty mieszania barw dla uzyskania koloru czarnego.

Parametry i wyposażenie

Nominalna szybkość druku wynosi, jak podaje Lexmark, 5 str./min (mono) lub 1 str./min (druk kolorowy). Urządzenie jest wyposażone w automatyczny podajnik na 150 kartek formatu A4 (Legal, Letter itp.) i umożliwia drukowanie na kopertach, foliach, nalepkach oraz papierach specjalnych, które dają lepsze efekty przy drukowaniu kolorowych obrazów.

Jetprinter 2050 jest pierwszym modelem Lexmarka, który wykorzystuje wodoodporne atramenty nowego typu. Wraz z drukarką dostarczane są sterowniki dla Windows 3.x i Windows 95 oraz dysk CD-ROM zawierający kilka programów graficznych m.in. T-ShirtDesignMaker do projektowania napisów i ilustracji na koszulkach, GreetingCardMaker do tworzenia kartek z pozdrowieniami (oba są produktami firmy Monotype Typography Ltd.), PhotoImpression firmy ArcSoft Inc. - program umożliwiający edycję i wydruk plików graficznych zapisanych m.in. w formatach jpg, gif i bmp oraz Comic Creator firmy R.A. Montgomery and Shannon Gilligan, który ułatwia projektowanie komiksów na bazie dostarczonych wzorców. Oprogramowanie jest w wersji angielskojęzycznej.

W formie drukowanej do urządzenia dołączana jest tylko krótka, kilkustronicowa instrukcja w języku polskim, zawierająca podstawowe informacje o sposobie instalacji drukarki i sterowników programowych.

Instalacja i praca z Jetprinter 2050

Instalacja drukarki i sterowników przebiega szybko i w sposób standardowy. Podstawowe wymagania urządzenia dotyczące systemu komputerowego nie są wysokie: komputer z procesorem co najmniej 386, 4 MB RAM (8 MB dla Windows 95) oraz system Windows 3.x (386 Enhanced Mode) lub Windows 95. Drukarka ma tylko jeden przycisk sterujący - włącznik/wyłącznik zasilania. Jej parametry są ustawiane z poziomu programu, kontrolującego pracę urządzenia. Sterownik drukarki, oprócz okien z parametrami, wyświetla również ikony informujące o poziomie atramentów w głowicach. Dzięki temu ich wyczerpanie nie zaskakuje użytkownika. Oprogramowanie może też generować informacje dźwiękowe, np. zawiadamiając o rozpoczęciu i zakończeniu druku dokumentu. Funkcje te działają nawet w komputerze nie wyposażonym w kartę dźwiękową.

Jakość wydruków można ocenić jako wysoką, zwłaszcza przy pełnej rozdzielczości 600 x 600 dpi i w trybie wysokiej jakości. Przy rozdzielczości 300 x 300 dpi wydruk dokumentów tekstowych również wygląda dobrze nawet w trybie o średniej lub niskiej jakości. Jednak przy drukowaniu plików graficznych w najsłabszym trybie draft, ich jakość znacznie obniża się - można zaobserwować wyraźne smugi.

Szybkość pracy podawana przez producenta - do 5 str./min - wydaje się nieco zawyżona. We współpracy z komputerem wyposażonym w procesor 386DX, 4 MB RAM i Windows 3.11, czas wydruku monochromatycznego dokumentu tekstowego w trybie draft i przy rozdzielczości 300 x 300 dpi był kilkakrotnie dłuższy. Jetprinter 2050 jest przeznaczony przede wszystkim do użytku domowego, dlatego też szybkość pracy nie jest parametrem krytycznym. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wydruk fotografii o rozmiarze zbliżonym do strony A4 w trybie o najwyższej jakości może zająć ok. godziny.

Podobnie jak drukarki atramentowe innych producentów, mechanizmy Jetprinter 2050 wydają podczas pracy wyraźne stuki i trzaski, co nie jest przyjemne dla ucha, zwłaszcza jeśli ktoś drukuje w domu nocą. Jest to jednak cecha charakterystyczna wszystkich innych znanych mi modeli drukarek atramentowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200