Domena .org nie trafi w prywatne ręce

Wcześniejsze doniesienia mówiące o tym, że domena .org – w obszarze której działa setki tysięcy instytucji non-profit, organizacji pozarządowych i grup społecznych – może zostać przejęta przez prywatną firmę, nie ziściły się.

Weto postawił kilka dni temu podmiot nadzorujący internetowy system nazewnictwa, czyli ICANN (Internet Corporation for Assorted Names and Numbers). Tym samym prywatny fundusz inwestycyjny Ethos Capital nie przejmie kontroli nad domeną .org, za którą był skłonny zapłacić ponad 1 mld USD.

Tuż po ogłoszeniu tej decyzji Maarten Botterman (przewodniczący ICANN) napisał na blogu, że po rozważeniu wszystkich głosów „za” i „przeciw”, organizacja zdecydowała, że ofertę przedłożoną przez Ethos Capital trzeba odrzucić. Jak podkreślił, był to w tej sytuacji jedyny „rozsądny i słuszny krok”.

Zobacz również:

Warto w tym momencie przypomnieć, że sprawa ciągnie się od listopada zeszłego roku (bo wtedy Ethos Capital wyszedł z taką propozycją) i od tego czasu budziła ostry sprzeciw. Protetowały przede wszystkim te podmioty, których witryny działają w obszarze tej domeny, takie jak Czerwony Krzyż (redcross.org), Human Rights Watch (hrw.org) czy NPR (npr.org).


TOP 200