Dom, który jest inteligentny

Fala zainteresowania ekologią jest spowodowana albo modą, albo względami ekonomicznymi - energia jest coraz droższa. W dążeniu do oszczędności i bycia "zielonym" wspiera nas coraz częściej - także w domu - technologia informatyczna.

Inteligencja domu, to oczywiście głównie oprogramowanie wbudowane w systemy sterujące funkcjami poszczególnych instalacji budynku. Niektóre są oparte o centralny komputer, a inne - takie jak popularny standard European Inteligent Building (EIB) - są systemem rozproszonym, gdzie każde urządzenie jest niezależnym mikrokomputerem. W tym systemie nawet przełączniki włączające i wyłączające światło są wyposażone w , który komunikuje się z innymi urządzeniami poprzez magistralę EIB. W ten sposób zapewniona została duża niezawodność instalacji - każde z urządzeń można wyjąć ze ściany, a pozostałe będą pracować bez zakłóceń.

Jakie funkcje wspiera taki "domowy" system komputerowy? Przede wszystkim jest uzbrojony w dużą ilość czujników: ruchu i obecności (wspomagają nie tylko system alarmowy, ale i sterowanie oświetleniem), kontrola zamknięcia i otwarcia okien, czujki zalania (np. wodą z pralki), stacja pogodowa (czujka opadu deszczu pozwala zamknąć automatycznie okna połaciowe), czujniki wilgotności pozwalające w każdym pomieszczeniu włączyć lub wyłączyć nawilżacz i wiele wewnętrznych czujek temperatury wspomagających sterowanie ogrzewaniem i nawiewem powietrza w zależności od preferencji mieszkańców.

Komputerowe grzanie, wentylacja...

Jeżeli w domu mamy system inteligentnego budynku, składający się z instalacji czujników pogodowych, temperatury, wilgotności, ruchu oraz sterowników odbiornikami elektrycznymi, to mamy w domu "partnera", który jeszcze bardziej racjonalizuje bilans pomiędzy komfortem a energooszczędnością. Nawiązując do wentylacji: można wydzielić strefy domu takie jak sypialnie czy pokoje dzienne, w tym kuchnia, które "żyją" w określonych godzinach. Po co wentylować w dzień sypialnie? Inteligentny dom zamyka nawiew do nich w dzień i kieruje cały strumień powietrza do pomieszczeń dziennych, a w nocy odwrotnie. W ten sposób generowane jest zapotrzebowanie na powiedzmy 50% powietrza, co znakomicie zwiększa wydajność rekuperacji, która wywiewanym powietrzem może efektywniej ogrzać wolniej przepływające powietrze czerpane.

System komputerowy inteligentnego domu dba również o komfort mieszkańców dostarczając mu powietrze o wymaganej temperaturze nie tylko niezależnie od pory roku, ale i dnia - w nocy, aby sen był zdrowszy, temperatura nawiewanego powietrza jest obniżana o kilka stopni ale nad ranem jest cieplejsze. Taki dom pamięta również rozkład dnia jego mieszkańców i wie, że jedna łazienka musi być ciepła już od 7 do 8 rano w dni powszednie, a inna godzinę później.


TOP 200