Dom, który jest inteligentny

Na czas nieobecności mieszkańca zaś - sterowana temperatura w jego pokoju zostaje obniżona o 3 stopnie od ustawionej. Dogrzanie do wymaganej temperatury i wentylacja pokoju następuje na godzinę przed planowanym powrotem. Podobnie, inteligentny dom - w zależności od dnia tygodnia i godzin - steruje temperaturą i wilgotnością w każdym pomieszczeniu według kalendarza i preferencji jego głównego użytkownika. W pomieszczeniach używanych sporadycznie tryb ogrzewania i wentylacji właściwy dla pomieszczenia "używanego" jest uruchamiany po wykryciu aktywności przez czujnik ruchu.

... i sterowanie światłem

Aby dom był w pełni inteligentny, nie może zabraknąć w nim automatycznie sterowanych świateł. Możliwe jest to dzięki licznym czujnikom ruchu zamontowanym w domu. To dzięki nim system komputerowy wie, kiedy powinien włączyć lub wyłączyć światła, tam gdzie nie jest konieczne włączanie ich na stałe. Dotyczy to głównie korytarzy, holi, schodów, ale jest również przydatne np. w łazienkach, schowkach czy garderobach. Czy nie jest wygodniej po prostu iść korytarzem i patrzeć, jak światło zapala się przed nami i gasi, kiedy wejdziemy już do pokoju, niż szukać za każdym razem kontaktu po ciemku, tylko po to, aby po 30 sekundach go wyłączyć? Oprogramowanie systemu mikrokomputerowego domu dba też, aby światło, które włącza się na wyjście np. do łazienki w nocy nie rozbłysło nagle rażąc oczy zapewne zaspanego mieszkańca, ale robi to, delikatnie zwiększając natężenie załączanego światła powoli i nie do wartości maksymalnej, którą używa się wieczorem, ale np. do połowy.

Ciepło i chłód z ziemi
Komputerowy system sterowania domem w istotny sposób wspomaga zintegrowane systemy ekologicznego ogrzewania i schładzania budynku, np. instalacjami korzystającymi z ciepła ziemi. Kluczowe elementy takiej instalacji to cztery współpracujące systemy: Gruntowy Wymiennik Ciepła; wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperacją; Pompa Ciepła oraz Intelligent Building - system czujników i sterowanej instalacji elektrycznej.

Nietrudno sobie wyobrazić zimę, minus 20 stopni na zewnątrz. Komputer w domu "stwierdza", że jest bardzo zimno, więc bezpośredni pobór powietrza zostaje zamknięty, a powietrze pobierane jest poprzez Gruntowy Wymiennik Ciepła (w najprostszym wydaniu, zakopany w ziemi kilkunasto-, kilkudziesięciometrowy kanał). W ziemi zwykle jest ok. 6 stopni na plusie, więc przepływające przez GWC powietrze, zanim dotrze do domu, ogrzewa się do ok. zera stopni. Ile ciepła otrzymamy, zależy od długości GWC i prędkości przepływu powietrza - oszczędzamy tym więcej im wolniej płynie powietrze, a tym steruje inteligentny dom, wiedząc ile powietrza potrzebują jego mieszkańcy w danym momencie. Takie powietrze wchodzi do wentylacji, gdzie przepływa przez rekuperator, czyli urządzenie, w którym bardzo dużą powierzchnią powietrze z zewnątrz styka się (ale nie miesza) z powietrzem wywiewanym z domu, które zwykle ma temperaturę ok. 22 stopni. W ten sposób - w dalszym ciągu bezpłatnie - zimowe powietrze ogrzaliśmy już do kilkunastu stopni. Dalej powietrze nawiewane trafia na Wymiennik Ciepła, gdzie przepływa przez siatkę drobnych rurek, przez które przepływa ciepła woda (wyprodukowana przez Pompę Ciepła) dogrzewająca nawiewane powietrze do zaprogramowanej temperatury.

Latem proces jest odwrotny, z tym, że zamiast pompy ciepła korzysta się z pompy chłodu, schładzanej glikolem z Pompy Ciepła. Przy okazji schładzania powietrza wymiennikiem chłodu, dogrzewamy glikol i składujemy ciepło w ziemi (jak w kondensatorze), z czego korzysta Pompa Ciepła, która w krótszym czasie zagrzeje nam ciepłą wodę do łazienki. Inteligentny dom bilansuje gospodarkę cieplną nie marnotrawiąc jej niepotrzebnie. Wiosną i jesienią inteligentny dom korzysta z zaworów wentylacyjnych, które pozwalają ominąć całkowicie - lub w pewnym procencie, wszystko sterowane przez automatykę - GWC, rekuperator czy wymiennik ciepła/chłodu. Gdy przykładowo wiosną na zewnątrz jest rano 10 stopni, inteligentny dom czerpie powietrze z pominięciem GWC, bo po co miałby je najpierw ochłodzić, aby potem dogrzewać?


TOP 200