Dom bez kabli

Consumer Electronics Show dla wielu firm były okazją do zaprezentowania gotowych pakietów, służących do budowy bezprzewodowych sieci lokalnych.

Już wkrótce termin "okablowanie sieciowe" może przejść do lamusa. Zdaniem firm, uczestniczących w Consumer Electronics Show, w najbliższych miesiącach szykuje się prawdziwy wysyp rynkowy urządzeń, pozwalających na tworzenie sieci bezprzewodowych. Będą one działały zgodnie ze standardem IEEE 802.11b i zapewniały przesył danych z prędkością do 11 Mb/s. Według prognoz firmy analitycznej The Yankee Group tylko w Stanach Zjednoczonych w roku 2002 będzie 10 mln gospodarstw korzystających z tych rozwiązań.

Firma US Robotics, znana dotychczas z wytwarzania zwykłych modemów, zaprezentowała zestaw Wireless Network Starter Set. Pozwala on na połączenie za pośrednictwem fal radiowych dwóch pecetów. Cenę urządzeń wyznaczono na 349 USD. Pakiet zawiera specjalne karty PCI z wbudowaną anteną. Do podłączenia trzeciego komputera potrzeba dokupić dodatkową kartę w cenie 189 USD. W lutym na rynku ma się pojawić wersja USB. US Robotics zaprezentowała ponadto bezprzewodową kartę sieciową do komputerów przenośnych, która kosztuje 149 USD. Do podłączenia 4 lub więcej komputerów potrzebny jest specjalny przekaźnik, "punkt centralny", Wireless Access Point za 399 USD. Z kolei firma Linksys zaprezentowała kilka własnych kart do bezprzewodowego łączenia komputerów: Instant Wireless PC Card (129 USD), Instant Wireless Access Point (249 USD oraz Instant Wireless PCI (49 USD). Dzięki stacji Linksys Instant Wireless Access Point można bez kabli połączyć 30 komputerów - zarówno desktopów, jak i laptopów.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Inny producent, firma 2Wire zaprezentowała dwa własne rozwiązania. Pierwsze, HomePortal 100W, kosztuje 399 USD. Jest to brama do Internetu, spełniająca jednocześnie rolę routera, huba i firewalla. Urządzenie podłączane jest do modemu kablowego albo innego zewnętrznego przyłącza do Sieci. Za 599 USD można nabyć HomePortal 1500W, działający z wbudowanym modemem DSL (Digital Subscriber Line). W marcu zaś pojawi się ICS 2000W w cenie 1099 USD. Umożliwi on prowadzenie rozmów telefonicznych i znajdzie zastosowanie głównie w biurach. Urządzenie HomePortal pozwala na podłączenie do Internetu 250 komputerów jednocześnie. Drugą unikalną cechą jest uniezależnienie od rodzaju stosowane j sieci wewnętrznej. Może to być i Ethernet, i linia telefoniczna.

Więcej informacji: www.cesweb.org

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200