Dokąd pędzi szalona krowa?

W Polsce zostanie uruchomiony system śledzący przemieszczanie zwierząt w Europie.

W Polsce zostanie uruchomiony system śledzący przemieszczanie zwierząt w Europie.

Być może, przewidując obecne kłopoty z rozprzestrzenianiem się wśród zwierząt w krajach europejskich choroby BSE i pryszczycy, przedstawiciele Unii Europejskiej opracowali system ANIMO (Animal Movements). Umożliwia on śledzenie przemieszczania zwierząt i produktów zwierzęcych w Unii Europejskiej i krajach ubiegających się o członkostwo. W ubiegłym roku rozpoczęło się wdrożenie tego systemu w Polsce. Pieniądze na ten cel przekazał fundusz PHARE.

To kolejny projekt informatyczny zmierzający do przygotowania Polski do wejścia do Unii Europejskiej. W Polsce system ma być uruchomiony 1 stycznia 2002 r. Termin ten zostanie dotrzymany pod warunkiem uchwalenia wcześniej nowej ustawy weterynaryjnej.

Kontakt z Irlandią

W ubiegłym roku - w ramach projektu - dostarczono sprzęt komputerowy do 17 wojewódzkich inspektoratów weterynaryjnych i 15 przejść granicznych (przede wszystkim na wschodniej granicy, ale także w portach morskich i lotniczych). Przetarg na dostawy sprzętu (serwery, komputery, notebooki i drukarki) - wartości 1 mln euro - wygrała firma K.O.T. Będzie ona również odpowiedzialna za serwis tych urządzeń.

Każda z polskich jednos- tek korzystających z systemu ANIMO uzyska połączenie przez Internet z serwerem centralnym w Dublinie. Polskie jednostki tą drogą będą przekazywać i odbierać komunikaty. W ramach systemu ANIMO między poszczególnymi krajami europejskimi są wymieniane informacje o pochodzeniu zwierząt i produktów zwierzęcych (dacie wysłania; świadectwie zdrowia; nazwisku lekarza, który je wystawił), ich cechach i przeznaczeniu, a także środku transportu, którym będą przewożone.

Polska wersja?

Przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego dokonali już polonizacji unijnej aplikacji ANIMO. "Jest ona obecnie wdrażana w inspektoratach i placówkach granicznych. Być może jednak powstanie całkowicie polska wersja. Dzięki temu moglibyśmy łatwiej zintegrować ją z innymi programami, które mają powstać na potrzeby jednostek inspekcji weterynaryjnej" - mówi Teresa Wojtalik z Departamentu Weterynarii w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W tym roku mają się zakończyć szkolenia użytkowników systemu ANIMO w inspektoratach weterynaryjnych i na przejściach granicznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200