Dodatki na stronie

mBed Interactor umożliwia tworzenie stron WWW bez większego wysiłku.

mBed Interactor umożliwia tworzenie stron WWW bez większego wysiłku.

Tworzenie błyskotliwych, interaktywnych stron było dotąd domeną programistów pracujących w Javie lub ekspertów od MacroMedia Director. Jednak współczesne produkty do tworzenia stron są dostępne niemal dla każdego. Taką aplikacją jest mBed Interactor 1.0 - produkt mBed Software Inc., który umożliwia tworzenie efektownych witryn bez specjalnego wysiłku. Za jego pomocą można budować złożone animacje i inne efekty wzbogacone interakcją.

Interactor używa w tym celu własnego języka zbliżonego do HTML-u. Język ten integruje aplikacje zwane mbedlets. Uruchamiane są one przez specjalne rozszerzenie przeglądarki (do ściągnięcie z serwera firmy mBed) w przeglądarce klienta. Istnieje jednak możliwość generacji kodu zgodnego z HTML - dla klientów nie mających firmowego rozszerzenia.

Jedną z ciekawych cech architektury mBed jest przechowywanie obrazków i danych w ich oryginalnych formatach, z jednoczesnym dostępem do nich poprzez WWW, co sprawia, że ich ewentualne zmiany są łatwym zadaniem (nie trzeba dokonywać rekompilacji), a także pozwala na wspólne korzystanie z danych. Taka architektura umożliwia tworzenie aplikacji o stosunkowo niewielkim rozmiarze plików wynikowych (zwłaszcza w porównaniu z Directorem). Pliki te są zbiorami ASCII i mogą być w prosty sposób edytowane. Interactor nie ma komponentu związanego z serwerem, dzięki czemu nie obciąża go dodatkowo (poza wyjątkiem odpowiedniej adnotacji na liście typów MIME).

Pakiet obsługuje m.in. obrazy w formatach: JPEG i GIF, pliki .WAV, .AU oraz RealAudio. Umożliwia również synchronizację rozgrywanych akcji. Interactor dysponuje bowiem wieloma programami obsługi, zarówno do przesyłania komunikatów między jego elementami, jak i do wykonywania różnorodnych poleceń. Niestety, graficzny interfejs użytkownika nie jest dopracowany, co wydłuża czas konieczny na naukę. Aplikacja pozwala jednak na wizualizację powiązań obiektów i interakcję między nimi - zapewniając zbliżoną funkcjonalność do Directora i Shockwave. Tłum. Jm


TOP 200