Dodatek wyszukujący

Firma Alexa Internet przygotowała narzędzie przydatne do nawigowania po serwisach WWW.

Firma Alexa Internet przygotowała narzędzie przydatne do nawigowania po serwisach WWW.

Alexa to program, który jest nakładką na przeglądarkę WWW . Po uruchomieniu pojawia się listwa narzędziowa na dole okna przeglądarki (bywa, że pojawiają się na niej reklamy, lecz nie nie ma to znaczenia dla jego funkcjonalności).

Program korzysta z zewnętrznej bazy informacyjnej o wybranych serwisach WWW (niestety, nie polskich). W czasie, gdy użytkownik przegląda określone strony, program "podpowiada" adresy serwisów o zbliżonej tematyce, do jakich można się udać. Propozycje te bywają różne, choć zazwyczaj dzięki nim znacznie szybciej i efektywniej można dotrzeć do potrzebnej informacji niż za pomocą serwisów wyszukiwawczych. Program może oceniać działania podejmowane przez użytkownika, ale nie zna jego intencji. Serwer Alexa przegląda treść stron i metaznaczniki, by rozpoznać, czym zajmuje się dany serwis. Tworzona baza może być uzupełniania informacjami uzyskiwanymi od użytkowników, dotyczącymi danego serwisu.

Przydatną funkcją programu jest również możliwość wyświetlenia stron WWW, niedostępnych w danej chwili. W tym przypadku wykorzystana jest baza, zawierająca ponad 600 tys. kopii różnych serwisów WWW . Używa się jej, gdy dane strony w określonej chwili nie są dostępne (z uwagi na objętość dane przychowywane są na taśmach, ściągnięcie więc potrzebnej informacji z takiego źródła może trwać nawet kilkanaście minut).

<hr size=1 noshade>Alexa 1.4 (program bezpłatny)

Alexa Internet Inc.

http://www.alexa.com

Obsługiwane platformy: Windows 95 i NT 4.0


TOP 200