Dobry pracownik poszukiwany

Jak zatrudnić i utrzymać najzdolniejszych pracowników IT, zbudować markę pracodawcy i stawić czoła pokoleniu Y? Na te i inne pytania odpowiedź będzie można znaleźć na organizowanej przez Computerworld konferencji „Zarządzanie strukturami IT”

Obroty polskiej branży technologii informatycznych i telekomunikacyjnych rosną co roku średnio o 10%. Liczba zatrudnionych w polskim sektorze IT w 2013 roku wzrosła o jedną piątą, a ponad 2/3 pracodawców z branży IT planuje zwiększenie zatrudnienia już w nadchodzących miesiącach. Choć co roku polskie uczelnie opuszcza 40 tysięcy informatyków, ale na rynku wciąż brakuje odpowiednich kandydatów do pracy. Ci naprawdę poszukiwani przez pracodawców są kreatywni, ambitni, a jednocześnie bardziej wymagający od innych pracowników… i niemal nieuchwytni. Bo specjaliści IT najczęściej nie szukają pracy, nie czytają ogłoszeń rekrutacyjnych i nie próbują kontaktować się z headhunterami.

Dlatego od pomysłowości pracodawcy zależy, czy zdoła ich znaleźć i zainteresować swoją propozycją, lecz nawet wysokie wynagrodzenie nie gwarantuje sukcesu.

Zobacz również:

  • EPAM Polska zatrudnia już ponad 5 tys. osób

Jak w takich warunkach znaleźć, zatrudnić i utrzymać najzdolniejszych pracowników IT?

Jak zbudować markę pracodawcy IT i dlaczego jest to istotne?

Jak stawić czoła pokoleniu Y?

Na te i inne pytania odpowiedzą prelegenci dwudniowej konferencji Computerworl Zarządzanie strukturami IT (Warszawa, 27-28 marca) rekrutujący się spośród doświadczonych szefów działów HR i IT. Wśród prelegentów są m.in. przedstawiciele Microsoft, Luxoft, Sii, Capgemini i Gemius.

Tematyka konferencji:

o Zarządzanie zespołem IT podczas procesów restrukturyzacyjnych.

o Budowanie marki pracodawcy IT. Żelazne zasady.

o Gamifikacja. Zabawa, praca czy rozwój? Wpływ na zaangażowanie i podniesienie kompetencji.

o Zarządzanie talentami i planowanie ścieżki rozwoju.

o Siła rekomendacji – programy lojalnościowe.

Do udziału w konferencji Computerworld zaprasza dyrektorów HR i IT, menedżerów HR, kierowników/liderów zespołów IT, specjalistów ds. rekrutacji IT, specjalistów ds. kształtowania wizerunku pracodawcy oraz HR Business Partnerów.

Liczba miejsc jest ograniczona, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń, potwierdzenie rezerwacji i uiszczenie opłaty. Do 15 marca 2014 r., opłata za udział wynosi 1590 zł netto.

Strona konferencji „Zarządzanie strukturami IT”

Zgłoszenia i rejestracja.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200