Dobry, chudy klient

Do sieci komputerowej w towarzystwie Zurich Handlowy podłączonych jest kilkadziesiąt terminali Windows, które muszą mieć stałą, szybką łączność z obsługującymi je serwerami.

Do sieci komputerowej w towarzystwie Zurich Handlowy podłączonych jest kilkadziesiąt terminali Windows, które muszą mieć stałą, szybką łączność z obsługującymi je serwerami.

Z sieci w towarzystwie ubezpieczeniowym Zurich Handlowy korzysta ponad stu użytkowników. Większość pracuje na terminalach Windows. Sieć musi być niezawodna. Jej kluczowe komponenty zostały zduplikowane, a zainstalowane okablowanie kategorii "szóstej" (Lucent GigaSpeed) daje duży zapas technologiczny i umożliwia migrację do szybszej technologii sieciowej.

Zapewnić stałe pasmo

Podstawowym założeniem przy opracowywaniu projektu sieci była konieczność zapewnienia łączności z przepustowością 10 Mb/s każdej stacji roboczej sieci. Choć wydaje się to niedużo (zwłaszcza że wiele sieci pracuje już w standardzie Fast Ethernet), to spełnienie takich wymagań w przypadku całej sieci składającej się z dużej liczby stacji roboczych nie jest łatwe.

"Głównym kryterium decydującym o wyborze urządzeń sieciowych była szybkość ich wewnętrznej magistrali danych. Policzyliśmy bowiem, że zapewnienie pasma 10 Mb/s na każdej ze stacji roboczych wymaga od głównego przełącznika sieciowego przepustowości szyny ok. 10 Gb/s" - mówi Olgierd Zięba, dyrektor działu informatyki w Zurich Handlowy. Mimo nieco wyższej ceny (5-10%) niż w przypadku pozostałych ofert, zdecydowano się wybrać produkty mało znanej w Polsce firmy Xylan. Był to jedyny producent, który spełniał warunek dotyczący przepustowości magistrali danych. "Urządzenia Xylana mogą przesyłać po wewnętrznej magistrali do 13,2 Gb/s, gdy konkurencyjne CoreBuilder 7000 firmy 3Com oraz przełączniki Centilion Bay Networks oferują odpowiednio ok. 5 i 3,2 Gb/s" - mówi Adam Jac, informatyk Zurich Handlowy, odpowiadający za wybór urządzeń. Wszystkie zastosowane urządzenia Xylana pracują pod kontrolą tego samego systemu operacyjnego XOS, co gwarantuje ich pełną zgodność.

Ośrodkiem sieci są dwa modularne przełączniki Xylan OmniSwitch 9wx wyposażone w dwa ośmioportowe optyczne moduły umożliwiające komunikację w standardzie ATM z przepustowością 155 Mb/s. Do przełączników, za pośrednictwem łączy światłowodowych o przepustowości 155 Mb/s, podłączone są serwery i przełączniki Xylan OmniStack 2032, obsługujące użytkowników. Każdy OmniStack podłączony jest łączem podstawowym do jednego przełącznika OmniSwitch 9wx i łączem awaryjnym do drugiego. Dzięki temu, nawet po uszkodzeniu jednego z dwóch przełączników szkieletowych, sieć będzie pracować bez przerwy.

Komunikacja między OmniSwitchami a OmniStackami jest realizowana w technologii ATM z wykorzystaniem rozwiązania LAN Emulation. Z punktu widzenia stacji roboczych sieć jest widoczna jako standardowy Ethernet o przepustowości 10 Mb/s (taką przepustowość na każdym z portów oferują przełączniki OmniStack 2032) oraz 100 Mb/s bezpośrednio z OmniSwitch 9wx.

Świat na terminalu

Sieć łączy dziesięć serwerów, ok. 110 stacji roboczych i 40 innych urządzeń sieciowych (drukarki itp.). Dwa serwery pracują pod kontrolą systemu Linux i pełnią m.in. funkcję serwera internetowego i firewall. Dwa kolejne pracują pod Windows NT Terminal Server Edition 4.0 i są odpowiedzialne za obsługę pracujących w sieci terminali Windows. Pozostałe serwery z systemem Windows NT Server 4.0 stanowią środowisko produkcyjne i testowe dla bazy danych: Interbase, Oracle, AdvancedRevelation oraz aplikacji pisanych w Delphi.

Zurich Handlowy wykorzystuje ok. 90 terminali NeoWare firmy Neo Systems. "Urządzenia te są znacznie tańsze od stacji roboczych i ułatwiają zarządzanie siecią" - mówi Olgierd Zięba. Pojedynczy terminal NeoWare wyposażony w klawiaturę i myszkę kosztuję ok. 430 USD (w cenę wliczona jest licencja na oprogramowanie systemowe). Dodatkowy koszt to zakup monitora.

Ponieważ przetwarzanie związane z obsługą terminali odbywa się na serwerze, wszelkie operacje obliczeniowe wykonywane za ich pośrednictwem przeprowadzane są szybciej niż na komputerach osobistych. Możliwe jest to dzięki dużej mocy serwerów. Każdy z nich wyposażony jest w dwa procesory Pentium II 400 MHz, 1 GB RAM (133 MHz ECC) oraz szybkie dyski Ultra2 SCSI o łącznej pojemności 54 GB. Komunikacja między serwerami a terminalami odbywa się za pomocą protokołu ICA, co możliwe jest dzięki zainstalowaniu na serwerach Windows NT Terminal Server Edition oprogramowania MetaFrame firmy Citrix.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200