Dobre wyniki na rynku przełączników Ethernet

Dell Oro Group donosi - jeśli sprzedaż przełączników Ethernet będzie rosła do końca tego roku w tak dużym tempie jak ma to miejsce obecnie, to będziemy mieli do czynienia z boomem na tym rynku.

Dell Oro Group informuje, że tak dobre wyniki w tym obszarze odnotowano ostatni raz w 2000 roku, wtedy gdy cały rynek dot.com parł do przodu. Obroty na rynku przełączników Etrhernet były w trzecim kwartale br. o 8% większe niż w pierwszym kwartale i o 7% większe niż w drugim kwartale, osiągając poziom 2,3 mld USD.

Wzrost dostaw portów Ethernet 1 i 10 Gb/s też systematycznie rośnie. Ponieważ porty tego standardu są droższe niż porty Fast Ethernet (100 Mb/s), to wzrost sprzedaży takich portów przyczynia się walnie do tak dobrych wyników finansowych na tym rynku.

Liderem na rynku przełączników Ethernet jest oczywiście Cisco, a drugie miejsce zajmuje Nortel. Na trzecim miejscu znajduje się HP, a następne miejsca okupują Foundry Networks, Extreme Networks i 3Com.

Dell Oro podaje też, że obroty na rynku urządzeń WLAN dla przedsiębiorstw wzrosły o 9% (w porównaniu do drugiego kwartału tego roku) i wyniosły 249 mln USD. Należy to głównie zawdzięczać rosnącemu zainteresowaniu użytkowników przełącznikami WLAN (wzrost obrotów o 22%).

Sprzedaż urządzeń WLAN dedykowanych dla małych firm i biur wzrosła tylko o 2%. Porównując ten wynik z uzyskiwanymi przez ostanie dwa lata (wtedy były to wzrosty dwucyfrowe) łatwo zauważyć, że mamy tu do czynienia z pewnym zastojem. Dell Oro tłumaczy to tym, że na rynku pojawiło się wiele rozwiązań DSL zawierających zintegrowane moduły WLAN. Do tego dochodzi fakt, że wielu użytkowników nie inwestuje w sieci WLAN, czekając na pojawienie się urządzeń bezprzewodowych wspierających nowy standard 802.11n (przesyłanie danych drogą radiową z szybkością ponad 100 Mb/s).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200