DoCoMo: 150 tys. abonentów 3G w 2001r.

Japoński operator zakłada, że w przeciągu 3 lat z jego nowej sieci korzystać będzie 6 mln abonentów. Do końca bieżącego roku planuje pozyskać 150 tys. użytkowników usług telefonii trzeciej generacji

Podczas odbywającej się w Hong Kongu imprezy International World Wide Web Conference prezes NTT DoCoMo oświadczył, że pomimo opóźnienia w uruchomieniu sieci 3G, jego firma spodziewa się, że jeszcze w bieżącym roku pozyska 150 tys. klientów na usługi telefonii trzeciej generacji. Ponadto japoński operator zakłada, że w ciągu 3 lat z jego nowych usług będzie korzystać ponad 6 mln abonentów. Pierwsze zyski z przedsięwzięcia mają być generowane już w 2005 r., co jest terminem realnym, biorąc pod uwagę zainteresowanie telefonią komórkową w Japonii.

NTT DoCoMo będzie świadczyć usługi 3G z wykorzystaniem technologii WCDMA (Wideband Code-Division Multiple Access).W ubiegłym miesiącu firma zapowiedziała przesunięcie terminu ich uruchomienia, które wynikło z opóźnień w budowie infrastruktury sieciowej. W pierwotnie planowanym terminie z usług 3G będzie mogło korzystać jedynie 4 tys. abonentów. Na komercyjną skalę sieć rozpocznie działalność w październiku. W ciągu trzech lat zasięg sieci ma objąć 97% ludności Japonii.

Zobacz również:

  • T-Mobile: oszukańcze połączenia osiągnęły najwyższy poziom w 2021. To rekord
  • Pierwsze smartfony z Wi-Fi 7 zadebiutują w 2024 roku

Operator będzie oferować trzy rodzaje terminali 3G: podstawowe aparaty z szybszym niż obecnie dostępem do serwisów w standardzie i-Mode, telefony z możliwością przekazywania statycznych obrazów oraz specjalne terminale do transmisji danych z przepustowością 340 Kb/s.

Prezes NTT DoCoMo oświadczył również, że firma przygotowuje już plany wdrożenia systemów 4G i 5G, oferujących przepustowość na poziomie 2 Mb/s i 20 Mb/s. Koszty korzystania takich usług będą 10-krotnie mniejsze niż w przypadku pierwszych systemów 3G. Według DoCoMo, przyszłe technologie znajdą zastosowanie nie tylko w systemach mobilnej komunikacji między ludźmi, lecz także maszynami. Jako przykład firma podaje radiowe systemy wymiany danych między różnymi pojazdami, które będą analizować tor jazdy np. samochodów i zatrzymywać auto w razie niebezpieczeństwa kolizji z innym uczestnikiem ruchu.

Do najbliższych planów NTT DoCoMo należy uruchomienie usług dostępu do sieci w standardzie i-Mode poza Japonią. Operator pracuje już nad ich wdrożeniem w kilku krajach europejskich i USA. W Japonii liczba abonentów korzystających z i-Mode sięgnęła już 22,5 mln.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200