Do więzienia za kradzież dysku i tożsamości

Na 42 miesiące więzienia został skazany amerykański programista, który ukradł z banku, w którym pracował, dysk z danymi miliona kont i wykorzystał te informacje do kradzieży. Mężczyzna będzie też musiał zwrócić ukradzione pieniądze - ponad 32 tys. USD.

James Kevin Real ukradł dysk gdy był zatrudniony jako programista w amerykańskim banku Compass Bank. Na HDD zapisane były dane o kontach ok. miliona klientów firmy - Real wraz ze swoim wspólnikiem wykorzystali je do stworzenia duplikatów kart kredytowych i wykradania pieniędzy z kont. Do przestępstwa doszło w maju ubiegłego roku.

Przejęcie danych klientów Compass Bank było najpoważniejszym jak do tej pory incydentem związanym z bezpieczeństwem danych klientów banku w USA - głównie za sprawą ogromnej liczby klientów, których dane zostały ukradzione.

Z danych przedstawionych przez rzecznika banku, Eda Bileka, wynika, że James Kevin Real zanim został aresztowany zdołał wyprodukować ok. 250 kopii kart klientów Compass Bank - 45 z nich wykorzystał do nielegalnego pobrania z kont klientów banku ponad 32 tys. USD. Zatrzymano go w trakcie tego procederu - niewykluczone więc, że straty mogły być znacznie większe.

Przedstawiciele banku zastrzegają, że dane na wykradzionym dysku były użyteczne dla przestępcy tylko dlatego, że był on doskonale obeznany w systemach bankowych - według nich dla przeciętnego złodzieja byłyby one zupełnie bezużyteczne.

Z dokumentów sądowych wynika, że Real ukradł z banku bazę danych, zawierających nazwiska klientów, numery ich kont oraz hasła. Następnie wykorzystał te informacje - oraz urządzenie do programowania pasków magnetycznych na kartach - do tworzenia nielegalnych kopii kart klientów. Później - w czerwcu i sierpniu 2007 r. - wraz ze swoim wspólnikiem zaczął stopniowo wypłacać pieniądze z kont klientów. Przestępcy byli ostrożni - często zmieniali bankomaty, maskowali się tak, by nie można było ich zidentyfikować na podstawie zapisu z kamer przemysłowych i nigdy nie wypłacali kwot większych niż 500 USD. Mimo to policja zdołała ich namierzyć i ująć.

James Kevin Real przyznał się do wszystkich 14 przedstawionych mu zarzutów (m.in. kradzieży dysku, nielegalnego uzyskania dostępu do systemu informatycznego, oszustwa oraz kradzieży tożsamości). Sąd stanu Alabama skazał go na 42 miesiące pozbawienia wolności oraz nakazał skazanemu zwrócenie skradzionych pieniędzy.


TOP 200