Do skarbówki bez kolejki

W środę (20 kwietnia) Ministerstwo Finansów organizuje spotkanie konsultacyjne z przedstawicielami zaproszonych firm i organizacji, które poświęcone będzie stworzeniu w Polsce elektronicznego systemu obsługi podatników, w ramach projektu e-Podatki. Jego pierwszy element, system e-Deklaracje, obejmuje elektroniczną obsługę firm. Wszyscy podatnicy będą mogli rozliczać się z urzędami przez internet prawdopodobnie dopiero w 2012 roku.

Na spotkanie Ministerstwo Finansów zaprosiło przedstawicieli izb branżowych, samorządów gospodarczych zrzeszających podmioty, które mają doświadczenie w realizacji projektów od strony organizacyjnej i informatycznej, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Tematem spotkania będzie także problematyka edukacji społecznej w zakresie elektronicznego rozliczania deklaracji.

Projekt e-Podatki ma na celu umożliwienie przekazywania, przechowywania i przetwarzania deklaracji podatkowych i podań w postaci elektronicznej oraz zapewnienie dostępu do informacji podatkowych online. W pierwszej kolejności ruszyć ma system e-Deklaracje, którego budowa będzie współfinansowana ze środków unijnych. W ramach systemu podatkowe deklaracje będą mogły drogą elektroniczną przesyłać podmioty gospodarcze (w pierwszym rzędzie deklaracje CIT 2, PIT 4, PIT 5, PIT 11, VAT 7, zgłoszenia NIP). Przetargi związane z budową e-Deklaracji mogą ruszyć już na jesieni br. Wdrożenie systemu może zakończyć się w połowie 2007 roku. Znacznie później, w 2012 roku pełną funkcjonalność ma osiągnąć całościowy system e-Podatki, w ramach którego deklaracje będą mogli elektronicznie składać wszyscy obywatele. Rząd przekonuje, że nie jest to bardzo odległy termin, biorąc pod uwagę konieczność zastosowania (i upowszechnienia) podpisu elektronicznego oraz ogólną skalę przedsięwzięcia.

Więcej na temat e-Podatków w materiale "Droga do e-fiskusa"

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200