Do poczytania

Pojawiła się pierwsza wersja programu Microsoft Reader.

Pojawiła się pierwsza wersja programu Microsoft Reader.

Microsoft udostępnił bezpłatną wersję programu Reader do instalacji w komputerach PC. Program służy do wyświetlania tekstów książek elektronicznych. Wcześniej była dostępna tylko wersja dla komputerów naręcznych Pocket PC.

Reader wykorzystuje technologię ClearType, która programowo kontroluje wyświetlanie obrazów i poprawia czytelność tekstów widocznych na ekranie bez potrzeby zwiększania rozdzielczości. Program wyposażony jest w mechanizmy rozszyfrowywania plików przez uprawnionych do tego użytkowników, co ma umożliwić ochronę praw autorskich.

Microsoft bezpłatnie oferuje również moduł programowy do konwersji plików formatu Word 2000 do postaci akceptowanej przez Reader. Program zajmuje na dysku ok. 700 KB i jest dostępny na stronie WWW tej firmy. Umożliwia tworzenie własnych dokumentów (książek) w formacie Readera. Choć Microsoft ostrzega, że moduł nie obsługuje wszystkich fontów dla różnych języków, to konwersja polskich znaków Times New Roman 12p jest przeprowadzana bez problemu.

Należy zauważyć, że Reader nie jest jedynym tego typu programem. W księgarniach internetowych można znaleźć książki w formatach Rocket eBook oraz Glassbook. Ogólnie jednak rynek książek elektronicznych jest wciąż marginalny. Niewielu znanych autorów współczesnych zdecydowało się na wydanie utworów w takiej postaci, najczęściej obawiając się nielegalnego rozpowszechniania utworów. W przyszłym roku wydanie kilkuset książek zapowiada Time Warner Trade Publishing. Podczas premiery Microsoft ogłosił, że w internetowej księgarni Barnes & Noble pojawiły się pierwsze tytuły w formacie akceptowanym przez Readera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200