Do katalogów inaczej

Novell zaproponował wprowadzenie nowej domeny internetowej najwyższego rzędu - .dir.

Novell zaproponował wprowadzenie nowej domeny internetowej najwyższego rzędu - .dir.

Novell zaproponował rozszerzenie standardowego zbioru domen najwyższego rzędu o domenę ".dir". Jego zdaniem, miałoby to ułatwić wyszukiwanie w sieci serwerów usług katalogowych, zawierających informacje udostępniane przez daną firmę, np. listę jej pracowników wraz z zajmowanymi stanowiskami i numerami ich telefonów. Zamiast poszukiwać tych informacji na stronie internetowej

http://www.computerworld.com.pl , zainteresowane osoby mogłyby łączyć się bezpośrednio z serwerem usług katalogowych, dostępnym poprzez HTTP pod adresemhttp://www.computerworld.com.pl.dir.

Propozycję zatwierdzenia domeny .dir zgłosił już producent usług katalogowych NDS do organizacji ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), która zajmuje się organizacją procesu rozszerzania standardowego zbioru domen internetowych najwyższego rzędu (by oprócz znanych .com, .edu, .gov, .net czy .mil, można było również stosować inne, np. .sex, .priv, .store).

Na dwoje babka wróżyła

Propozycja Novella wzbudziła duże emocje. Chociaż idea wydzielenia serwerów usług katalogowych pod oddzielnym adresem spotkała się z ogólną aprobatą, to zastrzeżenia wzbudza jego sposób postępowania, gdyż bez konsultacji z innymi firmami zgłosił projekt do ICANN. Jak zauważają również niektórzy eksperci niezależni od firmy Novell, być może w celu osiągnięcia żądanej funkcji wcale nie jest konieczne tworzenie nowej domeny najwyższego rzędu. Ich zdaniem wystarczyłoby dodać przedrostek dir do nazwy serwera internetowego, np.http://dir.computerworld.com.pl, podobnie jak obecnie dodaje się przedrostek www czy ftp. W takim przypadku wystarczyłoby przekierowywanie zapytań wysyłanych do portu 80 (HTTP) na port 389 (LDAP), by mogły być one poprawnie rozpoznawane.

Novell argumentuje jednak, że wydzielenie osobnej nazwy domeny i zmuszenie firm do korzystania z usług firmy rejestrującej adresy w tej domenie wymusiłoby stosowanie określonych standardów - przede wszystkim dla zapewnienia, że takie adresy rzeczywiście odnoszą się do usług katalogowych. Ponadto każda firma rejestrująca adres w domenie .dir byłaby zmuszona do zaliczenia tes- tu zgodności ze specyfikacją LDAP 2000 weryfikującego, czy udostępniane przez nią serwery katalogowe działają poprawnie i w pełni standardowo obsługują protokół LDAP. Specyfikację LDAP 2000 opracowało konsorcjum Directory Interoperability Forum (DIF), grupujące producentów usług katalogowych.

Brak produktów

Podstawowy problem polega jednak na tym, że na rynku nie ma jeszcze usług katalogowych, które byłyby zgodne ze specyfikacją LDAP 2000. Tylko Novell, Netscape, Critical Path oraz Oracle zapowiedziały, że będą w stanie spełnić wymogi specyfikacji do końca br.

Kwestią problematyczną jest również sposób, w jaki usługi katalogowe różnych firm dostępne w domenie .dir miałyby być integrowane. Novell jako rozwiązanie proponuje technologię Federated Directories, która jest obsługiwana wyłącznie przez usługi katalogowe Novell eDirectory 8.5.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200