Do e-sądu wpłynęło już milion spraw

Pierwszy e-sąd ruszył w Polsce na początku 2010 roku. Wczoraj (25 sierpnia) wpłynęła do niego milionowa sprawa w tym roku. W sumie obecnie jest tam około 1,6 miliona spraw, z czego już ponad 1,3 miliona załatwionych.

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło pierwszy e-sąd w 2010 r. Chciało w ten sposób uprościć i przyspieszyć proces uzyskania tytułu wykonawczego w nieskomplikowanych sprawach. Do czasu uruchomienia e-sądu główną bolączką stron dochodzących swoich należności był długi czas, który upływał od momentu wniesienia pozwu do skierowania tytułu na drogę postępowania egzekucyjnego. "Jednym z priorytetów wprowadzenia elektronicznego postępowania upominawczego było także odciążenie sądów rozpatrujących sprawy, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego" - tłumaczy Ministerstwo. E-sąd cieszy się bardzo dużą popularnością. Od 1 stycznia 2010 r., czyli od dnia uruchomienia lubelskiego e-sądu do dzisiaj wpłynęło tam dokładnie 1 690 759 spraw, z tego aż 1 000 612 spraw tylko w tym roku. Obsada e-sądu to aktualnie 68 urzędników, w tym 6 pracowników delegowanych z innych wydziałów, dwóch asystentów sędziego, trzech sędziów, 38 referendarzy sądowych na miejscu oraz 60 referendarzy sądowych orzekających z ośrodków migracyjnych.

Zobacz również:

  • Opłata reprograficzna to kolejny zły pomysł
  • Jak technologia może pomóc podczas kryzysu uchodźczego
  • IT w ochronie zdrowia – badanie redakcyjne Computerworld
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200