Dłuższe wakacje administratora

Prawdopodobnie od października ruszą szkolenia z nowych wersji Windows NT i NetWare.

Prawdopodobnie od października ruszą szkolenia z nowych wersji Windows NT i NetWare.

"Najprawdopodobniej kursy dokształcające z nowej wersji systemu NetWare 4.11 będą obowiązywały wszystkich naszych inżynierów" - poinformował Jacek Pacholczyk, prezes Novell Polska. Różnica - jego zdaniem - między koncepcją NetWare 4.11 a 4.1 nie jest tak duża, aby konieczne było wprowadzenie sztywnego terminarza recertyfikacji. Szkolenia z NetWare 4.11 - zdaniem Jacka Pacholczyka - będą przeprowadzane prawie równocześnie z premierą systemu operacyjnego, zapowiedzianą na 17 września br. Równolegle ze szkoleniami z NetWare 4.11 rozpoczną się kursy z GroupWise 5.0. Przedstawiciele Novella sądzą jednak, iż zaledwie 30% autoryzowanych ośrodków będzie oferować szkolenia z nowej wersji oprogramowania komunikacyjnego. "Zależy nam natomiast, żeby NetWare oferowali wszyscy" - stwierdził Jacek Pacholczyk. Jednak pracownicy ośrodków edukacyjnych Altkom i Multitrade nie potrafili określić, kiedy rozpoczną się kursy z NetWare 4.11. "Sądzę, że na przełomie września i października tego roku, ale nie otrzymaliśmy jeszcze materiałów szkoleniowych od Novella" - stwierdził jeden z nich.

Pół roku na naukę

"Nie wszyscy specjaliści od Windows NT będą musieli zdać dodatkowy egzamin w nowej wersji systemu" - zapewnia Janusz Irach, odpowiedzialny za szkolenia w polskim oddziale Microsoftu. Do końca marca 1997 r. wszyscy specjaliści od Windows NT 3.1 będą musieli zdać dodatkowy egzamin z NT 4.0, aby utrzymać swój tytuł. Nie dotyczy to osób, które specjalizowały się dotąd w NT 3.5 lub 3.51. Nie wiadomo jeszcze, czego dotyczyć będą pytania z nowego systemu Microsoftu. Zakres tematyczny egzaminu ma być podany przez Microsoft w najbliższym czasie, w nowej edycji "Roadmap to Education and Certification", przewodnika po kursach i szkoleniach, udostępnionego przez firmę w Internecie pod adresemhttp://www.microsoft.com/train_cert/. Jak twierdzi Janusz Irach dla specjalistów Microsoft przygotował 50% zniżki na szkolenia z Windows NT 4.0.

Popularność stacji roboczych

W Polsce szkolenia z NT 4.0 rozpoczną się najprawdopodobniej w październiku br.. Na początku prowadzić je będzie 5 ośrodków szkoleniowych ATEC (Authorized Technical Education Center), w których zatrudnieni są instruktorzy od Back Office. Zdaniem Andrzeja Jakubczaka z Microsoft Polska, wraz z pojawieniem się polskiej wersji Windows NT 4.0 Workstation w listopadzie br. szkolenia w tym zakresie będą prowadzić pozostałe ośrodki legitymujące się tytułem ATC (Authorized Training Center). "Sądzę, że najwięcej osób będzie zainteresowanych szkoleniami z Workstation" - twierdzi Janusz Irach. Jego zdaniem egzaminy z serwera NT zdecydują się zdawać jedynie administratorzy dużych sieci korporacyjnych. Przedstawiciele ośrodków szkoleniowych Microsoftu nie znają jeszcze szczegółów uruchomienia kursów z Windows NT. Pierwsze spotkanie przedstawicieli firmy i partnerów szkoleniowych w tej sprawie ma się odbyć 12 września br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200