Długa kolejka do banku

PKO BP SA wysłało zaproszenia do udziału w przetargu na wdrożenie systemu centralnego 19. producentom systemów bankowych.

PKO BP SA wysłało zaproszenia do udziału w przetargu na wdrożenie systemu centralnego 19. producentom systemów bankowych.

Na początku grudnia br. zarząd PKO BP SA oficjalnie przedstawił listę producentów oprogramowania, którzy otrzymają zaproszenie do udziału w przetargu na wdrożenie systemu centralnego. Zdaniem przedstawicieli firm IT w Polsce będzie to największy z przyszłorocznych przetargów, nie tylko w branży bankowo-finansowej, ale także w całym sektorze IT. Drugim ma być planowany wybór dostawcy nowego systemu dla PZU.

Firm bez liku

Zaproszenia mają otrzymać: Alltel Corebanking Solutions, Alltel Information Services, Alnova, Comp Rzeszów, Computer Sciences Corporation, Financial Network Services, Fiserv, I-Flex Solutions, Infosys Technologies, Kirchman, Misys International Banking Systems, Sanchez Computer Associates, SAP, Softbank, System Access, Temenos, TietoEnator, Unisys i Wonlok. Większość z tych firm jest obecna w Polsce bezpośrednio lub przez partnerów.

Ostateczny wybór dostawcy powinien nastąpić w drugim kwartale 2003 r. Wcześniej zapowiadano, że będzie to pierwszy kwartał przyszłego roku. Według przedstawicieli PKO BP wdrożenie nowego systemu miałoby potrwać co najmniej dwa lata, a oddziały byłyby przenoszone na nowy system etapami. Biorąc jednak pod uwagę wielkość banku, który posiada prawie 6000 placówek, w tym 1300 oddziałów i ich filii, wdrożenie potrwa co najmniej 5 lat. Tyle projekty wdrożeń systemów scentralizowanych zajmowały w innych, znacznie mniejszych od PKO BP bankach w Polsce (m.in. BPH i Kredyt Banku). PKO BP SA jest największym bankiem detalicznym, z 4,5 mln kont klientów indywidualnych. Ponadto obsługuje 450 tys. rachunków firm. Posiada również największą sieć bankomatów - ok. 1550.

Bank ten już od ponad 2, 3 lat przymierza się do wyboru dostawcy systemu centralnego. W poprzednim, zarzuconym przetargu wyłoniono firmę Alltel Information Services, zaproszoną także tym razem. Szacunkowy koszt wdrożenia nowego rozwiązania - razem z zakupami sprzętu i usług - może wynieść nawet 1,5 mld zł.

Zakup licencji to jedynie 400 mln zł. Obecny zarząd nie chce jednak spekulować na temat kosztów projektu, zanim nie spłyną oferty od dostawców.

Cena do negocjacji

Bank wprawdzie nie chce - przed wysłaniem zapytania ofertowego - uszczegółowić wymagań technologicznych, zapewne jednak jednym z wymogów będzie wykorzystanie istniejącej infrastruktury. Bank ma w swoim centrum danych trzy komputery typu mainframe IBM S/390. "Podstawowy wymóg, jaki stawiamy, to wydajność systemu, tzn. obsługa zadanego przez nas wolumenu transakcji w określonym czasie. Najlepiej, aby to było poparte referencjami" - stwierdził w rozmowie z Computerworld Jerzy Gapiński, członek zarządu, odpowiadający za pion informatyki w PKO BP SA. Choć szczegółów bank nie chce ujawniać, to zapewne wolumen transakcji wyniesie ok. 8-10 mln transakcji dziennie, łącznie z dokonywanymi przez klientów innych banków korzystających z usług PKO BP.

We wrześniu br. PKO BP SA przejął wirtualny bank Inteligo. Jak zapewniają przedstawiciele nowego właściciela, jego marka zostanie zachowana.

Lista oferentów

Przedstawiamy firmy, które zostały zaproszone do przetargu na wdrożenie systemu scentralizowanego w PKO BP SA. Nie umieszczamy w zestawieniu firm, które nie są obecne w Polsce ani bezpośrednio, ani przez partnerów.

ALLTEL COREBANKING SOLUTIONS

Oferowane rozwiązanie: System Corebank stworzyło w latach 1997-1999 konsorcjum 70 duńskich banków i IBM.

Produkt jest skierowany głównie na rynek europejski

Technologie: Platforma sprzętowa - IBM eServer zSeries, język programowania - COBOL, baza danych - DB2; inne wykorzystywane technologie - Customer Information Control System, MQSeries, WebSphere

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200