Dlaczego przedsiębiorstwom opłaca się kupować komputery PC dedykowane dla biznesu


Komputery PC Lenovo są obecnie dostarczane bez preinstalowanych dodatkowych aplikacji zewnętrznych firm, czyli tzw. bloatware, niechcianego oprogramowania znanego większości nabywców nowych komputerów, tabletów czy nawet smartfonów. Dzięki temu doświadczenie użytkownika jest znacznie bardziej uporządkowane. Poza tym oznacza to oszczędność czasu i pieniędzy. Zdecydowaliśmy się na to, bo dostaliśmy nauczkę.

Kilka lat temu, nasze konsumenckie notebooki trafiały do klientów z oprogramowaniem, które zawierało pewną podatność wpływającą na bezpieczeństwo. Obiecaliśmy sobie wtedy, że nigdy więcej nie popełnimy takiego błędu. Obecnie nasze oprogramowanie, które jest preinstalowane na komputerach, jest czyste. Dlatego kupując od nas komputer PC, znajdziecie na nim wyłącznie oprogramowanie niezbędne do jego funkcjonowania – nic więcej. Nazywa się to Signature Preload.

Gotowe do udostępnienia

Kiedy duża firma kupuje komputer PC, zwykle najpierw musi usunąć oprogramowanie, które się na nim znajduje, żeby zainstalować system dostosowany do własnych potrzeb. Spowodowane jest to faktem, że system operacyjny zawiera elementy preinstalowane przez Microsoft, które są przeznaczone dla użytkownika końcowego lub konsumenta, takie jak Get Office (odsyłacz, który pozwala na subskrypcję pakietu Office 365) albo Get Skype (podobna propozycja dotycząca Skype VoIP). Dołączane są również aplikacje podróżnicze, pozwalające na dostęp do najnowszych wiadomości – programy, które nie mają zbyt dużej wartości w środowisku biznesowym. Co więcej, mogą one przeszkadzać pracownikom w wykonywaniu obowiązków, a żadna organizacja tego nie chce.

Oszczędzamy firmom kłopotów poprzez stworzenie jeszcze bardziej czystej wersji Signature Preload. Nazywa się to pakiet Ready to Provision. To absolutnie czysty system operacyjny. Dołączone są do niego tylko najczystsze sterowniki oraz dwie aplikacje Lenovo: Lenovo Companion i Lenovo Settings, obydwie są wymagane do poprawnego skonfigurowania sprzętu. Wszystko inne – w tym niemal 20 aplikacji Microsoftu – zostało usunięte. Zatem jest to zupełnie czysta kartka, bez niechcianych dodatkowych programów i aplikacji konsumenckich.

Niezwykle istotne jest to, że pozwala to na zmianę natury systemu operacyjnego. W przypadku starszych wersji Windows, jeśli trzeba było zamienić Windows 7 Pro na Windows 7 Enterprise, konieczna była ponowna instalacja całego systemu operacyjnego. Oznaczało to usuwanie wszystkiego na komputerze i instalowanie systemu od nowa. To zajmowało sporo czasu, ale jeśli dodamy do tego konieczną weryfikację w kontekście bezpieczeństwa, to mówimy o miesiącu lub dwóch, zanim PC będzie można przekazać do użytku.

Możliwość udostępniania zmienia sytuację. Microsoft wprowadził to w Windows 10. Pozwala to na zmianę systemu operacyjnego w znacznie szybszy i prostszy sposób, bez konieczności ponownej instalacji od podstaw. Zatem jeśli firma kupi komputer PC z Windows 10 Pro, ale zdecyduje, że chce Windows 10 Enterprise, możemy to zmienić poprzez przesłanie niewielkiego pakietu danych na dany komputer. Nowa wersja systemu operacyjnego będzie działać jak nowa, przetestowana i zweryfikowana przez Lenovo. Przy tym będzie wolna od jakiegokolwiek oprogramowania typu bloatware.

Wszystko zajmuje zaledwie kilka minut. Trzeba pobrać tylko kilka megabajtów danych. Wcześniej były to gigabajty. Poza tym nie ma potrzeby zabierania komputera do specjalnego działu i jego rozpakowywania.

Pełna kontrola

To jednocześnie zapewnia firmom niezrównaną kontrolę nad posiadanym sprzętem. Ten sam pakiet Ready to Provision może być wykorzystany do skonfigurowania maszyny do potrzeb organizacji. Dzięki temu reguły bezpieczeństwa oraz używane obrazy systemów mogą być dopasowane do firmowego środowiska.

Poszliśmy nawet o krok dalej. Klient może wysłać „pakiet udostępnieniowy” do komputera PC znajdującego się jeszcze w jednej z naszych fabryk. To znaczy, że można skonfigurować maszynę zgodnie ze szczegółową specyfikacją, biorąc pod uwagę politykę bezpieczeństwa oraz domenę, zanim komputer opuści mury naszych zakładów. Następnie dostarcza się go na biurko pracownika. Jest wówczas kompletnie skonfigurowany do pracy w firmie, bez konieczności dodatkowej interwencji ze strony działu IT. Mówimy o oszczędnościach rzędu od 75 do (67) do 180 USD (161 euro) w przeliczeniu na jeden komputer. Nie liczymy przy tym kosztów odpakowania go z pudełka, ponownej instalacji system z obrazu oraz wysłania go ostatecznie do użytkownika.

Nasz pakiet Ready to Provision daje firmom kontrolę nawet nad programami narzędziowymi. Wysyłamy maszynę z gotowym systemem operacyjnym, zatem jest to działający komputer. Jednak nie umieszczamy na nim sterowników, które instalują narzędzia takie jak Bluetooth czy karta LTE w modemie 3G. Decyzję o tym, czy mają być one aktywowane, zostawiamy firmie. To organizacja decyduje, czy są jej potrzebne, czy nie, i ewentualnie jak je skonfigurować. Jest to niespotykany dotychczas poziom kontroli.

Lubię myśleć o tym, jak o produkcie spożywczym, który wystarczy wymieszać i włożyć do piekarnika. Oferujemy wszystko, co potrzebne do zrobienia ciasta, ale to klient dodaje mleko albo wodę i piecze zgodnie z własnymi upodobaniami. Daje to pewność, że to, co znajduje się w preinstalowanym oprogramowaniu, nie będzie stanowić problemu z punktu widzenia bezpieczeństwa ani nie spowoduje kłopotów związanych z kompatybilnością.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.