Dlaczego lubię Warpa?

Najkrótsza odpowiedź na to pytanie to: lubię Warpa ponieważ jest niezawodny. System "nie zawiesza" się (no, chyba, że całkowicie sknocimy jego konfigurację)!

Najkrótsza odpowiedź na to pytanie to: lubię Warpa ponieważ jest niezawodny. System "nie zawiesza" się (no, chyba, że całkowicie sknocimy jego konfigurację)!

Wszyscy, którzy programują, testują oprogramowanie, sprawdzają nowe konfiguracje itp., wiedzą jak ważna jest to cecha i ile czasu potrafi zaoszczędzić. Gdy sesja DOS "zawiesi" się system daje możliwość jej zamknięcia i wystartowania od nowa. Cecha ta, nazywana wywłaszczaniem, chroni również przed aplikacjami, które chciałyby zbyt długo zajmować czas procesora. Inaczej jest w środowisku MS-Windows, gdzie w trakcie wczytywania pliku można się tylko przyglądać obracającej się klepsydrze.

Do siły cechy wywłaszczania przekonana jest również firma Novell, która proponuje niededykowaną wersję systemu Novell NetWare 4 dla systemu OS/2. Oznacza to, że na jednym komputerze można mieć zarówno serwer, jak i stację roboczą! Nie ma takiego rozwiązania dla platformy DOS.

Środowisko w jakim używam Warpa

Przed zaprezentowaniem cech, które spowodowały, że wybrałem ten system operacyjny, trzeba przedstawić środowisko w jakim pracuję. Pozwoli to zrozumieć dlaczego dużą wagę przywiązuję do niektórych cech systemu operacyjnego, a w ogóle nie wspominam o innych.

Jest to środowisko komputerów zgodnych z IBM PC i sieci Novell NetWare, w których pełnię funkcję administratora lub pomagam innym w rozwiązywaniu problemów. Od czasu do czasu zdarza mi się też pisać programy komputerowe dla różnych środowisk.

Z takiego profilu działalności rodzi się poszukiwanie lokalnego systemu, który daje możliwość symulowania lub używania jednocześnie, wielu różnych systemów operacyjnych (często w wielu wersjach), ponieważ duża część pytań użytkowników to pytania o działanie elementów sieci NetWare na komputerach z zainstalowanymi różnymi wersjami DOS, MS-Windows, OS/2. W wielu wypadkach, aby odpowiedzieć na pytanie, trzeba najpierw zaistniałą sytuację zasymulować. Do tego potrzebny jest system operacyjny taki jak u użytkownika i komputer, na którym można go zainstalować.

Rozwiązanie najprostsze to posiadanie dyskietek startowych z różnymi systemami operacyjnymi i od tego zaczynałem. Ale co zrobić, gdy komputer właśnie odbiera pocztę elektroniczną, dokonuje obliczeń, drukuje jakiś bardzo ważny raport itp.? Trzeba przerwać aktualną działalność żeby wystartować z nowym systemem operacyjnym, albo poczekać na zakończenie. A obie sprawy mogą być pilne. A co z problemami związanymi z ilością pamięci RAM w komputerze? Wyjmować lub dokładać co chwila pamięć do komputera? Właśnie wtedy, niezastąpiony jest IBM OS/2.

Niektóre zalety OS/2 Warp

System operacyjny IBM OS/2 Warp Version 3 - a wcześniej OS/2 2.x - pozwala na otwieranie wielu okien DOS (różnych jego odmian i wersji) pracujących niezależnie od siebie w zadanym środowisku. Można np. przydzielić pewną wielkość pamięci RAM do dyspozycji danej wersji systemu DOS. Każda z tych sesji może pracować w tle np. kopiować dyskietki. Dzięki pamięci wirtualnej można przydzielić pewnej sesji DOS-a więcej pamięci RAM niż ma komputer (konieczna jest wtedy wolna przestrzeń dyskowa). Możliwe jest też przeniesienie obrazu dyskietek startowych na pliki na dysku twardym, co przyspiesza startowanie kolejnych sesji. Rysunek przedstawia sytuację, w której otwarte są dwie sesje DOS: MS DOS 5.0 i symulacja DOS przez system OS/2. W jednym z widocznych na rysunku okien pracuję w sieci Novell NetWare jako użytkownik SKRIS (administrator), natomiast w drugim jako KRIS (przeciętny użytkownik), co daje możliwość sprawdzania, na bieżąco, wpływu zmian dokonywanych przez administratora na możliwości jakimi dysponują użytkownicy.

Drugą bardzo ważną cechą systemu OS/2 jest łatwość współpracy z sieciami NetWare (OS/2 Requester jest częścią pakietu NetWare 3.1x oraz NetWare 4). Rysunek zawiera folder "NetWare", który wyświetla serwery widziane przez system. Do każdego z nich można się dołączyć z dowolnej sesji DOS i korzystać z zasobów, tak jakby to była jedyna sesja na tym komputerze.

Powyższa konkluzja wynika z kolejnej cechy IBM OS/2: wszystkie zasoby widoczne przez system mogą być dostępne wszystkim jego elementom. Tak więc nie trzeba się specjalnie troszczyć o udostępnienie myszy, CD-ROM-u, modemu kolejnym sesjom.

IBM OS/2 i MS-Windows

Zazwyczaj, po demonstracji zalet Warpa, słyszę: "Przekonałeś mnie, że IBM OS/2 jest lepszy, ale ja się już przyzwyczaiłem do moich aplikacji pracujących w MS-Windows i nie chcę ich zmieniać". Otóż, w wielu przypadkach, nie trzeba ich zmieniać. Warp daje możliwość pracy w środowisku MS-Windows.

Warp można zainstalować w środowisku Windows lub - opcja rekomendowana - zakupić wersję FullPak z Win-OS/2 (poprawionym przez IBM kodem Windows). Możliwość wywłaszczania dotyczy też sesji Windows ze słynnymi komunikatami: "Unrecoverable application error" lub "General protection fault". Wymagania pamięciowe systemu Warp (4 MB RAM) są przy tym skromniejsze niż Windows.

Pamiętam ocenę jaką wystawiło wersji 2.0 systemu OS/2 pismo "BYTE" w momencie, gdy IBM OS/2 v.2.0 ukazał się na rynku: "Better DOS than DOS, more reliable Windows than Windows", co tłumaczę jako: "lepszy DOS (IBM) niż DOS (Microsoft), bardziej niezawodne Windows (IBM) niż (MS) Windows". Ja się pod tą opinią podpisuję obiema rękami dodając, że Warp jest jeszcze lepszy.

Nie sposób opowiedzieć o wszystkich cechach, które cenię w tym systemie, ale warto wspomnieć o:

- możliwości instalacji z opcją Dual Boot, która pozwala na utrzymywanie na tej samej partycji dyskowej dwóch systemów operacyjnych: Warp i MS DOS; pracując w jednym z tych systemów można wybrać restart komputera z drugim systemem jako zarządzającym;

- możliwości zainstalowania Boot Managera, która pozwala wybierać interakcyjnie partycję startową spośród wszystkich partycji danego dysku, np. PC DOS 5.0, Warp, MS DOS 6.22, Unix;

- oprogramowaniu dla FaxWorks, które znajduje się w tzw. IBM BonusPak dostarczanym z systemem Warp;

- możliwości łatwego kontaktu z Internetem; oprogramowanie (zawarte w BonusPak) pozwala pracować w Internecie z łatwością jaką osiągnąłem po mniej więcej miesiącu pracy (i ściągania oprogramowania z serwerów FTP) w środowisku MS-Windows.

Wady

Warp nie jest systemem idealnym i ma swoje wady. Nie mogę np. zrozumieć dlaczego nie można zainstalować systemu Warp (FullPak) na istniejącej wersji IBM OS/2 v.2.x (trzeba ją usunąć), a można na dowolnej wersji DOS-a. Z nowej wersji usunięto też program ALARM (obecny w OS/2 2.0 i 2.1), który pozwalał wpisać terminy ważnych wydarzeń (również cyklicznych) i pozostawić systemowi pamiętanie o nich. Brakuje możliwości pracy w sesjach DOS z NetWare DOS Requester (VLM.EXE) - w tej chwili może pracować tylko Shell (NETX.EXE). Wsparcie dla Internetu poprzez SLIP (Serial Line IP) lub PPP (Point-to-Point Protocol) blokuje możliwość pracy w sieci lokalnej z protokołem IP - można pracować ze wsparciem IP dla sieci LAN, ale wtedy nie można korzystać z usług internetowych.

Dlaczego Windows jest bardziej popularne?

Mimo wielu zalet systemu Warp większość użytkowników wybiera MS-Windows. Decydujące znaczenie dla takiego podziału rynku ma stara prawda "kto pierwszy ten lepszy". MS-Windows jako system operacyjny (choć nie dopracowany w swojej pierwszej wersji) pojawił się na rynku przed OS/2 i został szeroko rozreklamowany. OS/2 pojawił się później (znacznie solidniejszy, z mniejszą liczbą błędów), ale praktycznie nie był promowany. Dodatkowo, IBM przyjął politykę wysokich cen na Software Development Kit (zestaw narzędzi do tworzenia oprogramowania). W ten sposób marketing wygrał z jakością. Obecnie IBM zmienił swoją politykę: ceny są niższe, reklama jest widoczna: np. promocja systemu Warp - wersja działająca 45 dni oferowana była wraz z majowym numerem PC World. Ale czy to zmieni obraz rynku? Ja wyboru już dokonałem i, jak dotąd, jestem zadowolony.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200