Dlaczego intranet?

Cele, do jakich służyć mogą sieci intranet najlepiej jest poznawać na konkretnych przykładach. Rozwiązania takie są w polsce dopiero rozwijane, dlatego przedstawiamy przykłady zastosowań intranetów w dużych firmach i instytucjach w Stanach Zjednoczonych.

Cele, do jakich służyć mogą sieci intranet najlepiej jest poznawać na konkretnych przykładach. Rozwiązania takie są w polsce dopiero rozwijane, dlatego przedstawiamy przykłady zastosowań intranetów w dużych firmach i instytucjach w Stanach Zjednoczonych.

Wieloplatformowa grafika

Dostępność przeglądarek WWW na każdej platformie umożliwiła administratorom sieci dostarczanie na komputery pracowników identycznych plików graficznych, bez względu na używaną przez nich platformę systemową. W dziale projektów kosmicznych Rockwell Aerospace, inżynierowie i projektanci używają intranetu do oglądania schematów komponentów promów kosmicznych, które projektowane są w ich firmie. Taki sposób przeglądania projektów jest o wiele szybszy niż tradycyjne wyszukiwanie ich papierowych wersji. Podobna sieć intranet działa w zakładach Chiron Corp., produkujących farmaceutyki. We wspólnej bazie danych przechowywane są obrazy struktur molekularnych opracowywanych przez firmę specyfików. "Dzięki intranetowi każdy może w prosty sposób odczytywać i dodawać obrazy do bazy danych, bez względu na to czy używa Maca, PC czy stacji roboczej Silicon Graphics" - mówi Boyd Waters, odpowiedzialny za budowę sieci korporacyjnej. - "Przed pojawieniem się WWW nie mieliśmy dostępu do aplikacji bazodanowej, która zapewniałaby dystrybucję grafiki na wszystkich platformach".

Bez granic

Wiele firm buduje też własne, rozległe intranety niedostępne spoza firmy, a łączące wiele oddziałów rozsianych po całym świecie. Jedną z największych takich sieci jest intranet firmy General Electric - docelowo ma w nim pracować 220 tys. użytkowników. W sieci tej, nazywanej GEIN (GE Information Network), udostępniane są rezultaty finansowe firmy oraz informacje o notowaniach akcji GE. Docelowo znaleźć się tam mają wszystkie informacje dotyczące działalności General Electric.

Wielkie oszczędności

Wdrożenie intranet powinno powodować duże oszczędności związane z obniżeniem kosztów dystrybucji informacji i przyspieszeniem jej obiegu. Jedną z firm, która osiągnie największe korzyści w tej dziedzinie są amerykańskie wojska lotnicze U.S. Air Force. Intranet wdrażany obecnie w zakładach Northrup Grumman, realizujących zamówienia sił lotniczych, przyniesie w ciągu najbliższych 20 lat oszczędności rzędu 800 mln USD.

Specjaliści z Air Force za pomocą zwykłej przeglądarki WWW, pracującej na stacjach roboczych IBM RS/6000, będą mogli dostać się do intranetu oraz oglądać i modyfikować projekty budowanych tam samolotów. "Zdecydowaliśmy się wybrać WWW, gdyż jest już ona dostatecznie ustandaryzowana i najlepiej nadaje się do tego typu zadań" - argumentuje Dennis Mueller wdrażający intranet w Northrup.

Poza dystrybucją danych

W centrum medycznym Hollings Cancer Center, intranet ułatwia naukowcom rekrutację pacjentów do eksperymentów i badań medycznych. Zazwyczaj eksperymenty takie trwają długie lata - nie tylko ze względu na naturę badań, ale także z powodu trudności w znalezieniu odpowiednich pacjentów.

Dzięki intranetowi każdy lekarz może szybko sprawdzić jakie badania obecnie są prowadzone i z jakimi schorzeniami pacjenci są do nich potrzebni. W przypadku, gdy wśród jego stałych pacjentów znajduje się odpowiednia osoba, lekarz wysyła przez WWW jej kartę chorobową i zgłasza ją do odpowiedniej grupy prowadzącej badania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200