Dlaczego firmy boją się chmur?

Obawy o bezpieczeństwo i utratę kontroli nad aplikacjami i danymi blokują wdrożenia technologii chmurowych.

Według raportu firmy analitycznej Frost & Sullivan „Navigating an Era of Global Digital Transformation - A Customer Perspective”, największymi barierami dla adopcji rozwiązań chmurowych są obawy związane z bezpieczeństwem i utratą kontroli nad systemami.

W badaniu zrealizowanym przez Frost & Sullivan, w grupie 1980 osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji informatycznych w firmach z całego świata, migracja do chmury została wskazana jako jedno z trzech najważniejszych wyzwań IT w trzech najbliższych latach przez 27 proc. respondentów. Co dość zaskakujące, średnie i duże firmy zdecydowanie częściej uznawały chmurę za swój priorytet w porównaniu z małymi przedsiębiorstwami.

Zobacz również:

  • Dla bezpieczeństwa warto inwestować w chmurę hybrydową
  • Jak firmy podejmują decyzję w kwestiach bezpieczeństwa?

Według badań Frost & Sullivan firmy przeniosły do chmury już 25 proc. lub więcej wykorzystywanych aplikacji. Generalnie są raczej zadowolone ze swojej decyzji, a jako podstawowe jej zalety wymieniają: możliwość przechowywania ogromnej ilości danych oraz elastyczność przy nagłych zmianach popytu. Natomiast głównymi czynnikami blokującymi migrację do chmury firmy są: potrzeba kontroli nad własnymi systemami komunikacyjnymi i obawy związane z bezpieczeństwem usługi.

Jak mówi Marcin Grygielski (dyrektor regionalny na rynek Europy Środkowej i Wschodniej w firmie Interactive Intelligence), „rynek technologii chmurowych, choć osiągnął już wysoką dojrzałość po stronie dostawców rozwiązań, wciąż wymaga dużej edukacji potencjalnych użytkowników.”

Większość małych firm w Polsce skupia się na najbardziej oczywistych i wydajnych z punktu widzenia sprzedaży projektach, nie zastanawiając się w ogóle nad korzyściami nowoczesnych, medialnie nagłośnionych technologii. Przebija tu kompleks niewielkiej skali: „Słyszałem o tym, ale takiej małej firmy jak moja globalne trendy rynkowe na pewno nie dotyczą.” A to nieprawda! Chmura jest idealnym rozwiązaniem dla sektora MSP, dzięki niskiej barierze inwestycyjnej, dobrej kontroli kosztów w modelu „płać za to, z czego korzystasz”, skalowalności usługi zgodnie z popytem i możliwości szybkiego wypowiedzenia umowy dostawcy.

Z krótkiej ankiety przeprowadzonej wśród naszych klientów wynika, że na rynku polskim dużą barierę stanowi również obawa o regulacje prawne, zabraniające wyprowadzania wrażliwych danych poza firmę. Kwestie bezpieczeństwa również stanowią poważny problem – powiedział Marcin Grygielski. – Jednak, jak celnie zauważył jeden z naszych kontrahentów: „Bez problemów przekazujemy poufne dane lokalnym firmom outsourcingowym posiadającym mniej lub bardziej zaawansowane zabezpieczenia.

Dlaczego mielibyśmy obawiać się przekazania ich międzynarodowym firmom, inwestującym miliony dolarów w certyfikowane procedury i zaawansowane technologie bezpieczeństwa? Tak jak firmy outsourcingowe, biorą one pełną odpowiedzialność za powierzone dane, często mając ku temu znacznie lepsze podstawy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200