Dlaczego Samsung nie skorzystał z łączności satelitarnej?

Koreański producent nie skopiował flagowej funkcji z zeszłorocznych iPhone'ów. Dlaczego smartfony z Androidem nie posiadają łączności satelitarnej.

We wrześniu 2022 roku firma Apple wprowadziła na rynek pierwsze smartfony z łącznością satelitarną, która wykorzystywana jest do wzywania pomocy w nagłych sytuacjach w miejscach, w których nie ma zasięgu sieci komórkowej. Aktualnie rozwiązanie działa w kilku regionach, ale istnieją już udokumentowane przypadki wykorzystania łączności satelitarnej.

Dlaczego Samsung Galaxy S23 nie wspiera łączności satelitarnej?
Źródło: Donald Giannatti / Unsplash

Dlaczego Samsung Galaxy S23 nie wspiera łączności satelitarnej?

Źródło: Donald Giannatti / Unsplash

Po premierze modeli z serii iPhone 14, w sieci wiele mówiło się o implementacji łączności satelitarnej w smartfonach Samsung Galaxy S23. Finalnie koreański producent nie udostępnił oczekiwanej funkcji, a jego tłumaczenia są dosyć zawiłe.

Zobacz również:

  • Samsung aktualizuje smartfony, które formalnie utraciły wsparcie
  • Europejski rynek smartfonów w kondycji najgorszej od 2012 roku

Szef działu odpowiedzialnego za produkcję smartfonów w firmie Samsung - TM Roh został zapytany o brak łączności satelitarnej w smartfonach z serii Galaxy S23 przez dziennikarzy serwisu CNET. W jego opinii aktualnie nie dotarliśmy jeszcze do odpowiedniego momentu na stosowanie łączności satelitarnej. Jednocześnie Roh dopytywany przez portal CNET nie uszczegółowił swojej wypowiedzi i nie przekazał jakie są dla niego kluczowe przesłanki do implementacji łączności satelitarnej w smartfonach.

Brak łączności satelitarnej w Galaxy S23 prawdopodobnie wynika z braku odpowiedniego układu scalonego. Firma Qualcomm pracuje nad chipem do łączności satelitarnej, ale trafi on na rynek dopiero w drugiej połowie 2023 roku. Układ Snapdragon Satellite umożliwi dwukanałową komunikację z wykorzystaniem łączności satelitarnej. W tym miejscu należy zaznaczyć, że smartfony Apple pozwalają jedynie na wysłanie wiadomości alarmowej, ale nie są w stanie odbierać komunikacji zwrotnej.

Natywne wsparcie dla łączności satelitarnej zostanie również dodane do systemu operacyjnego Android 14, który zadebiutuje w okolicach wakacji tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200