Dla wymagających i nowoczesnych

Agregacja wielu kont bankowych przez niezależne serwisy internetowe, dokonywanie przelewów przez e-mail, bezpieczne płatności w okołobankowych pasażach handlowych, kredyty przyznawane na podstawie wniosków sygnowanych podpisem elektronicznym, prezentacja i płatność rachunków w formie elektronicznej, elektroniczne faktury w transakcjach B2B - usługi te są już dostępne w USA, niektórych krajach Europy Zachodniej i w Australii.

Agregacja wielu kont bankowych przez niezależne serwisy internetowe, dokonywanie przelewów przez e-mail, bezpieczne płatności w okołobankowych pasażach handlowych, kredyty przyznawane na podstawie wniosków sygnowanych podpisem elektronicznym, prezentacja i płatność rachunków w formie elektronicznej, elektroniczne faktury w transakcjach B2B - usługi te są już dostępne w USA, niektórych krajach Europy Zachodniej i w Australii.

Jeszcze wczoraj udostępnienie kanału internetowego przez kolejny bank budziło emocje, a powstanie w Polsce całkowicie wirtualnych banków było wydarzeniem. Dziś "natychmiastowy dostęp do rachunku 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, wprost z Twojego komputera" na nikim nie robi wrażenia, a pytanie o następny krok bankowości internetowej jest coraz bardziej aktualne.

Wszystko w jednym, czyli agregacja

W Stanach Zjednoczonych serwisy agregujące konta bankowe pojawiły się zaledwie przed rokiem. Ich pierwowzoru należy doszukiwać się w serwisach WWW prezentujących użytkownikom zestawienie wszystkich należących do nich kont poczty elektronicznej. Udostępnienie użytkownikom - po jednokrotnym zalogowaniu - w formie jednolitego zestawienia wszystkich należących do nich rachunków, prowadzonych przez różne banki, a dostępnych przez Internet, wymagało czasu i przezwyciężenia obaw związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa nie tylko użytkownikom, ale również bankom. Na stronie każdego serwisu agregującego (np. eWise, Enrichment, Yodlee, AccountUnity) sporo miejsca zajmuje wyjaśnienie stosowanej polityki bezpieczeństwa. Zgodnie z zapewnieniami założonego w maju 2001 r. serwisu eWise, hasła umożliwiające dostęp do kont, wpisywane przez użytkownika jednorazowo przy tworzeniu odpowiedniego profilu, są przechowywane wyłącznie na jego komputerze PC w postaci zaszyfrowanej. Ogranicza to co prawda użytkownika serwisu do korzystania z konkretnego stanowiska komputerowego, z którego dokonywał rejestracji, ale pozwala mieć nadzieję, że jego zestaw haseł umożliwiający dostęp do rachunków oszczędnościowych, bieżących, inwestycyjnych, kredytowych, kont ubezpieczeniowych, kont w funduszach emerytalnych, elektronicznych faktur czy kont przynależnych do programów lojalnościowych nie trafi w niepowołane ręce. Najwidoczniej takie zabezpieczenia wydają się bankom wystarczające, skoro na liście partnerów eWise znajdują się takie instytucje, jak American Express, Barclays Bank, Bank of Scotland, Citibank, Egg, Charles Schwab czy British Gas i British Telecom. eWise liczy obecnie 1100 użytkowników, a łączna liczba wszystkich użytkowników serwisów agregujących na świecie jest szacowana na kilka milionów. To niewiele, lecz zgodnie z przewidywaniami firmy badawczej Datamonitor już za 4 lata z tego rodzaju serwisów będzie korzystać połowa wszystkich europejskich użytkowników bankowości internetowej.

Agregacja nie jest domeną niezależnych serwisów. Jednym z najbardziej znanych serwisów agregujących jest myciti.com, umożliwiający - nie tylko klientom Citibanku - dostęp, z możliwością dokonywania transakcji, do rachunków w kilku bankach, dokonywanie zestawień wszystkich posiadanych środków, analiz i raportów. "Agregacja narodziła się w czasach internetowej gorączki inwestycyjnej, kiedy wiele osób miało kilka różnych rachunków, aktywnie z nich korzystając i dokonując wielu transakcji. W tej chwili zapał inwestycyjny trochę przygasł, ale myciti.com jest wciąż czymś, co podnosi wizerunek banku w oczach klientów, wartością dodaną" - mówi Geeta Gopalan, wiceprezes Citibanku, odpowiedzialna za Europę Środkową i Wschodnią, Bliski Wschód, Afrykę i południową Azję. Podobnym serwisem - Chase Online Plus - dysponuje również Chase Manhattan Bank.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200