Dla tych funkcji firmy powinny zaktualizować iPhone'y do iOS 16

iOS 16 po paru miesiącach od premiery jest dojrzałym systemem, który powinien pojawić się na urządzeniach wykorzystywanych w organizacjach.

System operacyjny iOS 16, który został zaprezentowany w czerwcu, a wydany we wrześniu 2022 roku to niezwykle ważna aktualizacja z kilku powodów. Konsumenci korzystający ze smartfonów firmy Apple doceniają zupełnie nowy ekran blokady, rozszerzone możliwości personalizacji, ulepszone opcje zabezpieczeń oraz jeszcze lepszą integrację pomiędzy innymi urządzeniami ekosystemu Apple.

iOS 16 to nie tylko nowy ekran blokady
Źródło: macworld.com

iOS 16 to nie tylko nowy ekran blokady

Źródło: macworld.com

Dużo mniej mówi się o zmianach, które ucieszyły administratorów i dyrektorów IT zarządzających sprzętem służbowym w organizacjach. Apple specjalnie dla klientów korporacyjnych udostępniło wiele nowych funkcji ułatwiających pracę ze sprzętem z logo nadgryzionego jabłka na obudowie.

Zobacz również:

  • Firmy należące do Apple i Microsoft nawiązały współpracę
  • Wskaźnik adopcji iOS 17 rośnie, ale nadal poniżej oczekiwań
  • Apple iPhone 16 ma wprowadzić wiele zmian. Nie tylko AI, ale też inny design

Od daty wydania systemu operacyjnego iOS 16 minęło już pół roku. Na przestrzeni ostatnich miesięcy firma Apple wprowadziła kilka drobnych poprawek, które wyeliminowały błędy trapiące początkowe wydanie iOS 16. Aktualnie oprogramowanie jest już w pełni stabilne oraz nie posiada wad wieku dziecięcego, co w połączeniu z nowymi funkcjami korporacyjnymi sprawia, że firmy powinny jak najszybciej zaktualizować swoje urządzenia.

Duże zmiany w logowaniu SSO

Apple wprowadziło znaczące zmiany w systemie pojedynczego logowania do systemu - SSO w urządzeniach zarządzanych przez organizacje pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego iOS 16. Nowe funkcje stanowią rozszerzenie rozwiązania Sign in with Apple wprowadzonego po raz pierwszy w 2019 roku.

W systemie iOS 16 rozwiązanie zaloguj się z Apple można wykorzystać między innymi do dołączenia urządzenia do systemu zarządzania MDM lub za pośrednictwem Managed Apple ID.

Większość organizacji ucieszy fakt, że firma Apple w końcu rozpoczęła wsparcie i obsługę dla rozwiązania OAuth 2.0, które obsługuje dodatkowe systemy zarządzania tożsamością innych usługodawców.

Integracja Apple ID z Google Workspace

Apple wspiera już od jakiegoś czasu uniwersalne logowanie swoimi identyfikatorami do usług Microsoftu. Wraz z iOS 16 wsparcie to zostało rozszerzone również na pakiet biurowy Google Workspace. Pracownicy, uczniowie oraz studenci korzystający z urządzeń zarejestrowanych w MDM lub Managed Apple ID mogą wygodnie logować się do Google Workspace z wykorzystaniem funkcji zaloguj się z Apple.

Zaloguj się z Apple
Źródło: macworld.com

Zaloguj się z Apple

Źródło: macworld.com

Managed Device Attestation

iOS 16 wprowadza również nową funkcję bezpieczeństwa zapowiedzianą na konferencji deweloperskiej WWDC 2022 w czerwcu tego roku. Managed Device Attestation ma pomóc zapobiegać atakom polegającym na kradzieży kluczy prywatnych TLS przypisanych do urządzenia. Rozwiązanie to ma ograniczać również ataki polegające na podszywaniu się pod urządzenie.

Rozwiązanie opiera się na Secure Enclave w celu zabezpieczenia komunikacji pomiędzy zarządzanymi urządzeniami takimi jak iPhone czy iPad, a usługami korporacyjnymi takimi jak Apple MDM.

Managed Device Attestation to kolejne rozwiązanie, które pomaga chronić urządzenia końcowe i usługi wykorzystywane przez przedsiębiorstwa przed różnymi naruszeniami bezpieczeństwa.

Więcej informacji o Managed Device Attestation znajduje się w naszym artykule "Apple Managed Device Attestation - jak działa i do czego służy?"

Proaktywne zarządzanie urządzeniami w organizacji

System operacyjny iOS 16 posiada funkcję proaktywnego zarządzania urządzeniami. Dzięki temu rozwiązaniu system MDM zbiera wszystkie sygnały ostrzegawcze i informuje administratorów IT o wprowadzaniu nieautoryzowanych zmian w konfiguracji urządzeń zarejestrowanych w usłudze. Rozwiązanie to w iOS 16 otrzymało nowe możliwości. Apple dodało zautomatyzowane i oparte na predefiniowanych i konfigurowalnych profilach zapisywanie urządzeń do MDM. Rozwiązanie to obejmuje smartfony iPhone oraz tablety iPad.

Jedno hasło do wielu usług

Wraz z iOS 16 pojawiły się nowe opcje autoryzacji logowania. Firma Apple zamierza w przyszłości zastąpić technologię CAPTCHA za pomocą bezproblemowej autoryzacji opartej na logowaniu z wykorzystaniem Apple ID. Oznacza to, że użytkownicy korzystać będą tylko z jednego, głównego konta do hasła. Z tego powodu konieczne będzie jedynie zadbanie o respektowanie jednego bezpiecznego hasła dla każdego użytkownika. Rozwiązanie zostanie zintegrowane również z zapowiedzianą funkcję Passkeys.

Zarządzanie siecią dla poszczególnych aplikacji

W systemie operacyjnym iOS 16 firma Apple rozszerza możliwości zarządzania siecią dla poszczególnych aplikacji o proxy DNS oraz filtry treści internetowych. Rozwiązanie dostępne jest na urządzeniach z aktywowaną funkcję User Enrollment.

Dzięki tej opcji ruch sieciowy inicjowany przez zarządzane aplikacje przepływać będzie przez firmowy filtr treści internetowych lub proxy DNS. Oznacza to oddzielenie komunikacji służbowej od prywatne, co dodatkowo zabezpieczy dane firmy oraz zapewni prywatność użytkowników.

Tryb Lockdown

Apple wprowadziło również nową funkcję Lockdown. Według oficjalnych informacji przekazanych przez producenta z rozwiązania tego nie powinniśmy musieć korzystać. Opcja ta pozwala znacząco ograniczyć możliwości udostępniania plików oraz śledzenia urządzenia. Tryb Lockdown został zaprojektowany m. in. dla firm, które prowadzą swoje interesy w niestabilnych geo-politycznie regionach świata.

Tryb Lockdown
Źródło: macworld.com

Tryb Lockdown

Źródło: macworld.com

Szybkie reagowanie na zagrożenia

Użytkownicy korporacyjny wykorzystają również nową opcję instalowania aktualizacji zabezpieczeń. Firma Apple opracowała nowy system udostępniania krytycznych zabezpieczeń systemu iOS. Po włączeniu funkcji szybkiego reagowania na zagrożenia poprawki bezpieczeństwa będą automatycznie pobierane oraz instalowane w tle. Razem z rozwiązaniem firma udostępniła dwa nowe interfejsy API dla dostawców usług MDM, które umożliwiają wymuszenie lub dezaktywację korzystania z funkcji szybkie reagowanie na zagrożenia na zarejestrowanych urządzeniach.

iOS 16 pozwala na jeszcze szybsze instalowanie aktualizacji
Źródło: macworld.com

iOS 16 pozwala na jeszcze szybsze instalowanie aktualizacji

Źródło: macworld.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200