Dla prawdziwych webmasterów

Site Server 3.0 to pełne środowisko do budowy i nadzorowania komercyjnych serwisów WWW.

Site Server 3.0 to pełne środowisko do budowy i nadzorowania komercyjnych serwisów WWW.

SiteServer stanowi istotne rozszerzenie możliwości serwera IIS dostarczanego standardowo z systemem Windows NT. Jest to jednak tylko zestaw narzędzi użytecznych do tworzenia, uruchamiania i prowadzenia internetowych serwisów. Do wykorzystania wszystkich tych możliwości potrzebne jest doświadczenie. Wprawdzie Microsoft wspólnie z SiteServer dostarcza wiele przykładowych serwisów WWW, jednak nie da się ich wykorzystać jako szablonów do budowy własnych. Dla dotychczasowych użytkowników SiteServer nowa wersja 3.0 tego pakietu zapewnia kilka ciekawych nowych funkcji.

SiteServer jest ściśle związany z IIS i jako taki nie ma na rynku bezpośredniego konkurenta. Wiele z zawartych w nim modułów ma odpowiedniki w ofercie innych producentów, ale trudno znaleźć rozwiązanie tak kompleksowe. W SiteServer znajdują się właściwie wszystkie funkcje, niezbędne twórcy typowego serwisu WWW do prowadzenia biznesu elektronicznego - m.in. obsługa personalizacji, subskrybcji, dystrybucji informacji i materiałów reklamowych, przetwarzania zamówień i obsługi płatności.

Pełne przeszukiwanie

W pakiecie znajduje się kilka programów godnych uwagi. Przede wszystkim Search Server - narzędzie służące do budowania indeksu zawierającego informacje o danych zgromadzonych na wielu serwerach WWW i systemach plikowych rozproszonych w sieci. Search Server pozwala na zbudowanie jednolitego narzędzia do wyszukiwania informacji, pochodzących z różnych źródeł (w przeciwieństwie np. do programu Index Server, pozwalającego na przeszukiwanie jedynie zawartości danego serwera).

Przydatne mogą okazać się mniejsze moduły, pełniące różne dodatkowe funkcje pomocne przy prowadzeniu serwisu informacyjnego. Jest Direct Mailer do prowadzenie wysyłki seryjnej poczty elektronicznej (niektórzy mogą nazwać to spamem), np. na bazie informacji uzyskanej z komponentów Personalization i Membership lub plików log otrzymywanych z serwera IIS (w tym przypadku potrzebny będzie moduł Usage Analist). Rule Manager umożliwia określenie warunków, czyj adres zostanie umieszczony na liście wysyłkowej (poprzez budowanie włączeń i wyłączeń, gdzie decydują informacje uzyskane przy tworzeniu profilu użytkownika).

Nie dokończone kreatory

W produkcie zawarto wiele kreatorów, pomocnych w wykorzystaniu poszczególnych modułów - np. przy tworzeniu nowej prenumeraty. Jednak większość z kreatorów pozwalała na uproszczenie tylko części koniecznej do wykonania pracy, pozostawiając kodowanie osobie tworzącej serwis. Dokumentacja dołączonych przykładów jest nieraz zbyt uboga. Najlepszy kreator dostępny jest w module Commerce Server.

Commerce Server, zawarty w Site-Server Commerce Edition, niewiele różni się od wersji 2.0. Tak jak poprzednio, jest porównywalny z systemami średniej klasy, przeznaczonymi do prowadzenia internetowego handlu. Wprowadzono jedynie ułatwienia w określaniu sposobu przetwarzania napływających zamówień. W przypadku obsługi płatności wbudowano interfejsy do systemów Cybercash, ICVerify i terminali vPOS z Verifone.

SiteServer 3.0 będzie oferowany także w zestawie z wieloma aplikacjami, składającymi się na platformę Commercial Internet System (MCIS - pierwotnie określanych kryptonimem Normady), jako kompleksowy zestaw przeznaczony do prowadzenia elektronicznego biznesu. Adresatem tej oferty będą głównie usługodawcy internetowi. Microsoft stara się uzyskać wsparcie dla SiteServera ze strony innych firm, wytwarzających oprogramowanie związane z biznesem internetowym. Integrację z innymi programami ma zapewnić zawarte w SiteServer Commerce Edition rozwiązanie Commerce Interchange Pipeline i Order Processing Pipeline. Z SiteServer ma współpracować system Dynamics.Commerce, oferowany przez obecną w Polsce firmę Great Plains Software, przeznaczony do zarządzania przedsiębiorstwem przy wykorzystaniu Internetu jako medium transportu danych.

SiteServer 3.0 Commerce Edition

To nowa wersja zestawu komponentów i aplikacji znacząco rozszerzających możliwości serwera Internet Information Server. Nie jest to jednak produkt dla początkujących - wykorzystanie jego możliwości wymaga doświadczenia i wiedzy o budowaniu serwisów WWW.

Zalety: Doskonałe możliwości indeksowania grup serwerów WWW . Możliwość budowy serwisów WWW zorientowanych na prenumeratę (Personalization and Membership System), które można personalizować. Wiele zainstalowanych kreatorów, pozwalających na szybkie wykorzystanie większości wbudowanych opcji, proste publikowanie ogłoszeń i tworzenie kanałów informacyjnych (Ad Server i Push Server).

Wady: Przydałoby się więcej szablonów do automatycznego tworzenia serwisów WWW . Narzędzia analityczne są nadmiernie zorientowane na serwer WWW, a nie cały serwis.

Cena: SiteServer 3.0 - ok. 1239 USD (w tym 5 licencji klienckich) SiteServer Commerce Edition - ok. 4609 USD (w tym 25 licencji klienckich) Microsoft Corporation,http://www.microsoft.com/siteserver

Platforma sprzętowa: Intel Pentium 100 (albo Digital Alpha) z 64 MB RAM i system Windows NT 4.0 (Commerce Edition wymaga ponadto osobnego systemu zarządzania relacyjną bazą danych).


TOP 200