Dla operatorów najważniejsze są usługi transmisji danych

Do końca roku w Polsce będzie 6,8 mln użytkowników telefonów komórkowych. Według przedstawicieli operatorów, 15% abonentów ma korzystać z dostępu do Internetu za pośrednictwem protokołu WAP.

Wczoraj (13 marca) odbyła się ostatnia konferencja prasowa Macieja Srebro, zdymisjonowanego w ubiegłym tygodniu ministra łączności. W trakcie spotkania Maciej Srebro wskazał podstawowe zadania, jakie powinny w tym roku zostać zrealizowane przez resort łączności.

<B>Liberalizacja i nowe technologie</B>

Przede wszystkim należy wprowadzić konkurencję międzystrefową, sfinalizować uzgodnienia dotyczące polityki regulacyjnej w świetle prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej SA oraz zakończyć prace przygotowujące Pocztę Polską na otwarcie rynku usług pocztowych.

Powinno zostać podpisane rozporządzenia o warunkach świadczenia usług telekomunikacyjnych w zakresie technologii Voice over IP, zniesione koncesje na usługi związane z dostępem do Internetu, a także opłaty lokalne w powiatach podzielonych strefami numeracyjnymi.

Jeszcze w tym roku powinien zostać rozpisany przetarg na usługi w standardzie UMTS (Universal Mobile Telecommunication System) i na łączność specjalną w standardzie Tetra.

<B>Prawie 7 mln komórek</B>

W zorganizowanym przez resort łączności spotkaniu uczestniczyli prezesi trzech krajowych operatorów tej telefonii - Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel (Idea), Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era GSM) i Polkomtel (Plus GSM). Ich zdaniem, na koniec 2000 r. łączna liczba abonentów zwiększy się do 6,8 mln (4,3 mln na początku marca tego roku), z czego blisko 15% będzie korzystało z telefonów umożliwiających dostęp Internetu za pośrednictwem protokołu WAP.

Wszyscy operatorzy są zgodni, że najważniejszym obszarem konkurencji pomiędzy operatorami są nowe usługi, wykorzystujące takie technologie, jak protokół WAP (Wireless Application Protocol), HSCSD (High Speed Circuit Switch Data) i GPRS (General Packet Radio Services), które będą miały istotne znaczenie dla szybkości transmisji danych i dostępu do Internetu.

"Ten rok będzie w Polsce przełomowy. Pojawią się nowe usługi, które całkowicie zmieniją dotychczasowe funkcjonowanie telefonu" - przewiduje były minister łączności. Poinformował on również, że w resorcie prowadzone są prace dotyczące ustanowienia odpowiednich regulacji prawnych w zakresie handlu elektronicznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200