Dla najwybredniejszych

Aria Recorder - przykładem oprogramowania służącego do analizy ruchu w pajęczynie.

Aria Recorder - przykładem oprogramowania służącego do analizy ruchu w pajęczynie.

Dla większości webmasterów już sama myśl o tworzeniu statystki wykorzystania podlegającego im serwera World Wide Weba jest powodem stresu. Posługują się oni bowiem zazwyczaj dowolnym freeware'owym narzędziem bądź własnoręcznie wykonanymi mechanizmami skrytpowymi. Ostatnio jednak na rynku pojawiły się aplikacje profesjonalne. Ich przedstawicielem jest Aria Recorder Reporter w wersji 1.0 - narzędzie odpowiednie zarówno dla zespołów informatycznych, jak i specjalistów od marketingu, chcących ocenić przydatność własnego serwisu WWW.

Produkt składa się z trzech podstawowych modułów. Monitor współpracuje po stronie serwera z Netscape Commerce lub Communications Server (za pośrednictwem Netscape Server API). Pobiera on z serwera informacje o logujących się użytkownikach i przekazuje je w celu zapisania do modułu Recordera. Ten kieruje je do Reportera, który tworzy zestaw standardowych raportów w zadanych odstępach czasu.

Wszystkie trzy elementy aplikacji mogą być instalowane bezpośrednio na serwerze WWW bądź na odrębnym komputerze - dzięki czemu raportowanie nie obciąża serwera. Mój serwer Netscape skonfigurowany jest w sposób nietypowy, toteż każda instalacja aplikacji na serwerze wiąże się zazwyczaj z problemami. Choć poradziłem sobie przy ostatniej instalacji, jednak wolałbym, by skrypt instalacyjny był produktem bardziej dojrzałym. Rozczarowało mnie ponadto, że Aria rozpoznawała jedynie starsze wersje Netscape Commerce i Communications Server. Dodanie obsługi Enterprise i Fast Track Server planowane jest w najbliższej przyszłości.

Po zainstalowaniu aplikacji wszystko odbyło się bez niespodzianek. Raporty w postaci graficznej były czytelne i umożliwiały szybki dostęp do żądanych danych. Możliwe było ponadto uzyskanie wielu szczegółowych informacji. Raporty były przygotowywane w czterech kategoriach: Content, Navigation, Traffic oraz Visitor. Jedną z najbardziej interesujących i użytecznych kategorii była Navigation, informująca o tym, w jaki sposób odwiedzający dany serwer poruszają się po nim. Ten rodzaj analizy udostępnia ważną informację, które ze stron umieszczonych na serwerze WWW była najczęściej odwiedzane. Interesującym raportem okazał się także Visitor, który korzystając z instalowanych w przeglądarce klientów pliki cookies, identyfikował użytkowników (a nie systemy).

System raportów jest elastyczny. Poszczególne raporty mogą być dostosowywane do potrzeb każdego webmastera (choć skorzystanie z tej opcji wymaga edycji długich kodów unixowych). Aplikacja umożliwia natomiast łatwe ustawienie parametrów ważnych dla administratora systemu (np. rozmiaru cache). Ogólnie produkt ten zasługuje na wysoką notę. Jest to aplikacja użyteczna dla każdego, kto potrzebuje informacji statystycznych o swoim serwisie WWW.


TOP 200