Dla młodych i zdolnych

Po raz pierwszy w Polsce odbędą się zawody programistyczne dla studentów informatyki.

Po raz pierwszy w Polsce odbędą się zawody programistyczne dla studentów informatyki.

Każda polska uczelnia prowadząca studia na kierunku informatycznym będzie mogła wystawić jeden zespół, który weźmie udział w I Ogólnopolskich Zawodach w Programowaniu Zespołowym. Impreza odbędzie się w Poznaniu 25 i 26 października br. Według organizatorów - przedstawicieli Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej i Koła Naukowego Studentów Informatyki BOOBOO - zawody mają być okazją do zademonstrowania i doskonalenia umiejętności w zespołowym rozwiązywaniu problemów informatycznych. Spotkanie ma być również okazją do nawiązywania kontaktów między studentami z różnych ośrodków akademickich. Spodziewany jest udział przynajmniej 60 osób.

Organizatorzy uzyskali wsparcie ze strony Ministerstwa Edukacji, ale niestety w niewystarczającym wymiarze.

Konieczne stało się więc poszukiwanie innych sponsorów imprezy. Rozmowy prowadzone z jedną z największych polskich firm informatycznych zakończyły się fiaskiem. Jak określił to jeden z członków Komitetu Programowego: - "Rodzime firmy muszą się jeszcze dużo nauczyć". Ostatecznie uzyskano wsparcie polskiego oddziału Microsoftu. Firma ta od lat sponsoruje zawody ACM International Collegiate Programming Contest, na wzór których przygotowywane są krajowe Zawody Programistyczne. "Mogą one stanowić doskonałe przygotowanie dla potencjalnych uczestników międzynarodowej imprezy" - uważa Jerzy Nawrocki z Politechniki Poznańskiej, jeden z

inicjatorów akcji. Polscy studenci w przeszłości już dwukrotnie brali udział w finałach międzynarodowych zawodów.

Każda drużyna może składać się z najwyżej trzech osób, które, mając do dyspozycji jeden komputer w ciągu pięciu godzin będą miały za zadanie rozwiązać jak najwięcej zadań programistycznych z proponowanego zestawu. Jako obowiązujący, przyjęty będzie standard ANSI języka C. O ostatecznym wyniku decydować będzie nie tylko poprawność rozwiązania, ale i czas jego przygotowania. Oceny będą wystawiane na bieżąco, co umożliwi wprowadzanie ewentualnych poprawek.

Wysokość nagród nie jest jeszcze ustalona, zależy ona bowiem w zasadniczej mierze od sponsora. Prawdopodobnie będzie to kilkaset złotych dla każdego z członków zwycięskich zespołów. "Sądzę jednak, że najważniejszą nagrodą będzie uzyskany prestiż i łatwiejszy dostęp do ciekawej i dobrze płatnej pracy" - mówi Jerzy Nawrocki.

W pracach Komitetu Programowego i Organizacyjnego biorą udział członkowie Polskiego Towarzystwa Informatycznego. "Liczę również na wsparcie innych członków PTI poprzez nadsyłanie propozycji zadań programistycznych" - mówi Jerzy Nawrocki. Organizatorzy liczą także na pomoc ze strony pracowników naukowych wydziałów informatyki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200