Dla korporacji i szaraków

Microsoft wskazał w jakim kierunku będą rozwijane jego podstawowe aplikacje.

Microsoft wskazał w jakim kierunku będą rozwijane jego podstawowe aplikacje.

Największa europejska konferencja zgromadziła w tym roku 3761 uczestników z 45 krajów – ponad 750 osób więcej niż w roku ubiegłym. W ciągu czterech dni konferencji technicznej Microsoftu TechED ‘97 odbyło się ponad dwieście sesji technicznych, które podzielone były na siedem kategorii (zarządzanie danymi, systemy korporacyjne, technologie internetowe, komunikacja i obieg informacji, infrastruktura sieciowa, opracowywanie rozwiązań na bazie pakietu Office oraz usługi realizowane przez systemy Windows) lub cztery ścieżki tematyczne (planowanie, programowanie, wdrażanie i zarządzanie). Poruszały one zagadnienia dotyczące nie tylko dostępnych na rynku produktów, ale także nowych rozwiązań, które powinny trafić na rynek w ciągu najbliższego roku.

Dla programistów

Co rok Microsoft proponuje programistom nową platformę do opracowywania aplikacji. W tym roku proponowanym rozwiązaniem jest kombinacja systemu Windows i przeglądarki Internet Explorer. Jest to według Microsoftu rozwiązanie uniwersalne, gdyż Internet Explorer dostępny jest dla każdej wersji systemu Windows i Macintosha, a w „wkrótce” dostępny ma być także na innych platformach systemowych.

Jak długo potrwa „wkrótce” nikt nie sprecyzował. Na pytania, jakie jest stanowisko Microsoftu wobec Javy, firma ma gotową odpowiedź: Java jest świetnym językiem programowania, ale w rzeczywistości nie zapewnia takich możliwości przenoszenia między platformami jak to wcześniej deklarowano. Niemniej jednak Microsoft oferuje środowisko programistyczne dla Javy – Visual J++, które ma ułatwić programistom tworzenie aplikacji w tym języku dla środowiska Windows. Najważniejsze jest jednak, aby programiści, pisząc aplikacje w Javie, wykorzystywali specyficzne, dostępne w systemach Windows i najnowocześniejszych technologiach internetowych Microsoftu możliwości”.

Dla tych, którzy piszą zaawansowane aplikacje pracujące w architekturze klient/serwer w heterogenicznym środowisku rozproszonym, lekiem na bolączki ma być Transaction Server (znany do niedawna pod nazwą Viper).

Produkt ten pozwoli zapomnieć programistom o problemach związanych ze skalowaniem komponentów i aplikacji na potrzeby dużych systemów. Programista odpowiedzialny będzie tylko za napisanie aplikacji, która dobrze działa w małym środowisku, a Transaction Server sam będzie dokonywał jej skalowania i optymalizacji.

Internet i intranet

Największym obecnie obszarem zainteresowania Microsoftu są sieci intranet i Internet. Firma dostarcza już obecnie wiele produktów, które umożliwiają realizowanie usług w obu rodzajach sieci, a także zapewnienia bezpiecznego i kontrolowanego przepływu informacji między nimi.

Podczas TechED-u Microsoft zaprezentował wersje beta produktów, takich jak: Internet Explorer 4.0, Proxy Server 2.0 i Internet Information Server 4.0. Szczególnie godny uwagi jest ostatni z wymienionych produktów. Serwer internetowy Microsoftu w wersji 4.0 przeradza się bowiem w pełni funkcjonalny internetowy serwer aplikacyjny.

Obok standardowo dostępnych już w wersji IIS 3.0 usług FTP, Gopher i WWW wraz z możliwością indeksowania (Index Server) użytkownik otrzyma w IIS 4.0 oprogramowanie Site Server Express (odchudzoną wersję pakietu Site Server), służące do zarządzania i analizowania ruchu przepływającego przez serwer, serwer poczty elektronicznej, serwer grup dyskusyjnych, a także moduł umożliwiający komunikację z Transaction Server.

Bogactwo oprogramowania zawartego wewnątrz IIS 4.0 może oznaczać, że za serwer ten trzeba będzie płacić (dotychczas dostępny był bezpłatnie). Microsoft nie podjął jednak jeszcze decyzji w tej sprawie.

Produktem przeznaczonym zarówno dla użytkowników korporacyjnych, jak i indywidualnych ma być Internet Explorer 4.0. Najnowsza wersja przeglądarki będzie ściśle zintegrowana z systemem operacyjnym Windows i będzie obsługiwać technologię push i Dynamic HTML. Jej premiera zapowiadana jest na III kwartał br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200