Dla biura i domu

Na WinHEC 2004 Microsoft przedstawił zmodyfikowane plany wprowadzania nowych systemów i technologii.

Na WinHEC 2004 Microsoft przedstawił zmodyfikowane plany wprowadzania nowych systemów i technologii.

Podczas konferencji WinHEC, Microsoft zapowiedział, że kolejne wcielenie systemu Windows (Longhorn) będzie wspierać zarówno 32-, jak i 64-bitowe platformy sprzętowe, w tym Opteron, Athlon64 i Xeon z 64-bitowymi rozszerzeniami. Firma zadeklarowała też, że premiery wersji przeznaczonych dla serwerów i komputerów klienckich odbędą się prawie jednocześnie. Pierwsza Beta wersji klienckiej Longhorn ma się pojawić na początku 2005 r., a produkt komercyjny - w 2006 r.

Bill Gates stwierdził, że przejście z systemów 32-bitowych do 64-bitowych będzie znacznie łatwiejsze i szybsze niż poprzednia zmiana, gdy oprogramowanie 16-bitowe było zastępowane systemami 32-bitowymi. Według niego do końca 2005 r. zarówno AMD, jak i Intel będą sprzedawać wyłącznie 64-bitowe modele procesorów. 64-bitowe wersje Windows XP i Windows Server 2003 pojawią się na rynku w IV kwartale br. Na razie nie wiadomo, jak te systemy będą się nazywać, ale krążą pogłoski, że obecnie używane długie określenia Windows XP 64-Bit Edition for 64-Bit Extended Systems oraz Windows Server 2003 64-Bit Edition for 64-Bit Extended Systems zostaną zastąpione krótszymi nazwami.

Palladium po nowemu

Dla biura i domu

Premiery Microsoftu na najbliższe lata

Biorąc poprawkę na oczekiwania odbiorców korporacyjnych i producentów oprogramowania, Microsoft zrewidował dotychczasowe zamierzenia odnośnie technologii NGSCB (Next-Generation Secure Computing Base). Sednem sporu była niechęć partnerów i klientów Redmond do modyfikowania kodu źródłowego istniejących aplikacji, aby była możliwa współpraca z funkcjami bezpieczeństwa oferowanymi przez NGSCB.

Microsoft zdecydował się na zmianę architektury NGSCB, tak aby przynajmniej część jego funkcjonalności była dostępna dla obecnie wykorzystywanych wersji oprogramowania.

Technologia NGSCB (dawniej Palladium) zawiera m.in. moduł programowy, który ma wejść w skład systemu operacyjnego Windows i wykorzystywać funkcje zabezpieczeń zaimplementowane w nowej generacji procesorach, chipsetach i kartach graficznych. Ta programowo-sprzętowa kombinacja umożliwia utworzenie w komputerze PC dodatkowego środowiska chroniącego maszynę przed wrogimi kodami przez zapewnienie bezpiecznych kanałów wymiany danych między aplikacjami, urządzeniami peryferyjnymi, pamięcią RAM i pamięciami masowymi.

W początkowym zamyśle NGSCB miało wykorzystywać mechanizmy silnej ochrony bardzo małych partii danych przez odpowiednie moduły programowe, które musiały być wbudowane do kodu aplikacji. Obecnie przygotowywana modyfikacja ma spowodować rozszerzenie ochrony na więcej kategorii danych, a funkcje zabezpieczeń mają być dostępne bez potrzeby zmiany kodu oprogramowania. Nowa architektura jest jeszcze w stadium przygotowywania i Microsoft nie ujawnia bliższych szczegółów jej funkcjonowania. W październiku ub.r. Microsoft udostępnił przeglądową wersję NGSCB dla programistów.

Plug and Play

Microsoft wraz z firmami Intel, Lexmark i Ricoh opracowuje architekturę DPWS (Devices Profile for Web Services) - system interfejsów umożliwiający urządzeniom peryferyjnym komunikowanie się za pośrednictwem usług sieciowych. DPWS ma zautomatyzować proces podłączanie drukarek, skanerów itp. i ułatwić korzystanie z nich za pośrednictwem sieci. Podczas WinHEC Microsoft zaprezentował bibliotekę programistyczną Network Connected Device Driver Development Kit, pozwalającą włączyć obsługę DPWS do aplikacji.

Jeszcze przed końcem br. specyfikacja DWPS ma zostać przedstawiona organizacji UPnP Forum (Universal Plug and Play) jako podstawa kolejnej wersji architektury UPnP 2.0 Device Architecture. W porównaniu z wykorzystywaną obecnie pierwszą wersją UPnP, nowa specyfikacja ma być bardziej uniwersalna i przystosowana do zastosowań również w sieciowych systemach korporacyjnych.

Technologia DPWS jest oparta na opublikowanej specyfikacji usług WS-Discovery opracowanej przez Microsoft, Intel, Canon i BEA Systems. WS-Discovery definiuje mechanizmy umożliwiające urządzeniom peryferyjnym samodzielne wyszukiwanie i automatyczne podłączanie się do usług dostępnych w Internecie.

Podczas WinHEC, Canon i Hewlett-Packard zaprezentowały prototypy drukarek wyposażonych w tego typu funkcje. Ale perspektywa implementacji UPnP 2.0 jest dość odległa - jeśli proces standaryzacji będzie przebiegał bez zakłóceń, urządzenia peryferyjne zgodne z tym standardem powinny się pojawić na rynku na przełomie lat 2006/2007.

Dom na cyfrowo

Microsoft przedstawił kolejną koncepcję komputeryzacji domów i mieszkań tzw. Windows Home Concept. Oczywiście, nie obyło się bez efektownych futurystycznych prezentacji, które firma przygotowała wspólnie z HP. Windows Home Concept ma wykorzystywać Home Center PC, zmodyfikowaną wersję Windows XP Media Center Edition. Zgodnie z wizją Microsoftu, komputer z jego oprogramowaniem ma zastąpić magnetowid, odtwarzacz CD, telefon, wieżę audio-wideo itd., a także służyć jako stacja dostępowa WiFi.

Inaczej niż obecne komputery PC, Home Center PC zaczyna pracować natychmiast po włączeniu, funkcjonuje bezgłośnie i jest pozbawiony klawiatury i myszy. Funkcje sterujące są realizowane przez pilota wyposażonego w zintegrowany wyświetlacz LCD, czytnik linii papilarnych, mikrofon i głośnik. Czytnik linii papilarnych umożliwia automatyczne dopasowanie konfiguracji menu i funkcji pilota do preferencji użytkownika.

System pozwala na wykorzystanie odbiornika TV do przeglądania fotografii, wideo lub plików dźwiękowych przechowywanych w komputerze, korzystania z usług internetowych. Sygnalizuje też na ekranie i umożliwia odebranie połączenia przy wykorzystaniu pilota (wyłącza jednocześnie odbiór programu TV, ale zapisuje go na dysku, pozwalając na późniejsze odtworzenie).

Dodatkowym elementem systemu może być Home Tablet PC - komputer przenośny z ekranem dotykowym, który ma zastąpić zarzuconą koncepcję Smart Display. W odróżnieniu od Smart Display, Home Tablet PC nie jest terminalem wymagającym połączenia z centralnym komputerem domowym, a w pełni funkcjonalnym notebookiem.

Gigabitowy TOE

Na WinHEC Broadcom zaprezentował prototypy jednoukładowych, gigabitowych kontrolerów Ethernet wyposażonych w mechanizm TOE (TCP/IP Offload Engine), który wykorzystuje technologię Microsoft TCP Chimney. Według prezentowanych przez Broadcom wstępnych testów (NTTTCP benchmark) rozwiązanie to umożliwia nawet pięciokrotne zmniejszenie obciążenia komputera w tej części wykorzystywanej przez niego mocy obliczeniowej, którą zużywa obsługa sieci. Urządzenia Broadcom to pierwszy jednoukładowy interfejs Gigabit Ethernet z funkcją TOE niewykorzystujący zewnętrznej pamięci RAM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200