Dla bezpieczeństwa warto inwestować w chmurę hybrydową

Połączenie chmury publicznej z chmurą prywatną to opcja pozwalająca zmaksymalizować bezpieczeństwo infrastruktury IT organizacji.

Wykorzystywanie przestarzałego, nieefektywnego lub źle skonfigurowanego środowiska IT w organizacji może narazić ją na ataki cybernetyczne, wycieki danych oraz awarie, które wywołają przerwy w ciągłości działania biznesu. Bardzo często nieprawidłowo dobrana infrastruktura IT negatywnie wpływa również na koszty utrzymania organizacji.

Chmura hybrydowa zwiększa bezpieczeństwo danych
Źródło: Dallas Reedy / Unsplash

Chmura hybrydowa zwiększa bezpieczeństwo danych

Źródło: Dallas Reedy / Unsplash

Aktualnie coraz więcej firm decyduje się na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Bardzo często podczas migracji do chmury uwzględnia się jedynie największe publiczne chmury obliczeniowe. Firmy zapominają, że mogą we własnym zakresie zbudować chmurę prywatną, która może znajdować się na własnych serwerach.

Zobacz również:

  • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia
  • GPW przenosi swój nowy system transakcyjny
  • Jak cyfryzują się polskie przedsiębiorstwa

Zarówno chmura publiczna jak i chmura prywatna to aktualnie najbezpieczniejsze środowiska informatyczne, które można wdrożyć w organizacjach. Wykorzystanie chmury hybrydowej, która łączy zalety chmury publicznej z chmurą prywatną pozwala jeszcze bardziej wzmocnić bezpieczeństwo przetwarzanych danych.

W jaki sposób chmura hybrydowa wpływa na bezpieczeństwo danych?

Definicja chmury hybrydowej

Chmura hybrydowa popularnie nazywana również jako multi-cloud to środowisko, które pozwala na przechowywanie i dostęp do danych w wielu środowiskach chmurowych. Do budowy chmury hybrydowej można wykorzystać chmury publiczne, chmury prywatne lub ich mieszankę. Rozwiązanie to pozwala zintegrować systemy chmury prywatnej i chmury publicznej, a jej celem jest jak najlepsze zabezpieczenie danych i sieci organizacji przed atakami cybernetycznymi.

Wykorzystanie środowiska hybrydowego pozwala na zapewnienie większej kompatybilności i funkcjonalności. Poprzez połączenie dwóch różnych systemów można korzystać z unikalnych rozwiązań, które oferuje jedna lub druga usługa sieciowa.

Dla przykładu zarządzanie dużymi ilościami danych będzie utrudnione w chmurze prywatnej ze względu na ograniczoną przestrzeń dyskowa. Nie jest to jednak żadnym problemem dla chmury publicznej, która udostępnia organizacji nieograniczone zasoby w przystępnej cenie. Dzięki zabezpieczeniom chmury hybrydowej można wykorzystać dużą pojemność pamięci masowej chmury publicznej i wzmocnić bezpieczeństwo danych dzięki silniejszym zabezpieczeniom, które zapewnia chmura prywatna.

Jak działają środowiska hybrydowe?

Chmura publiczna opiera się na udostępnieniu swoich usług z wykorzystaniem internetu. Popularne chmury publiczne znane są z niewygórowanych cen, wysokiej elastyczności oraz popularności, która ułatwia ich integrację z innymi systemami wykorzystywanymi w organizacji. Chmura publiczna to również wysoka skalowalność i elastyczność. Dzięki tym cechom można zaadresować chwilowe skoki w wykorzystaniu infrastruktury IT bez konieczności zakupienia dodatkowego sprzętu. Płatność jedynie za wykorzystywane zasoby pozwala zoptymalizować budżet działów IT.

Elastyczność chmury publicznej może budzić pewne obawy w kwestii bezpieczeństwa danych. Cyberprzestępcy mogą filtrować ruch sieciowy i pokonać zabezpieczenia sieci końcowe, z której łączymy się z chmurą publiczną. Bezpieczeństwo chmury hybrydowej pomaga zmniejszyć szanse na to, ponieważ można wdrożyć silniejsze mechanizmy bezpieczeństwa według własnego uznania i potrzeb danej organizacji.

Połączenie chmury prywatnej z publiczną może nieść za sobą wymierne korzyści
Źródło:  Christina @ wocintechchat.com / Unsplash

Połączenie chmury prywatnej z publiczną może nieść za sobą wymierne korzyści

Źródło: Christina @ wocintechchat.com / Unsplash

Chmura prywatna dedykowana jest do wykorzystania w dedykowanej sieci zaprojektowanej dla organizacji. Tym samym jej pracownicy są jedynymi użytkownikami chmury prywatnej. Administratorzy IT mają pełne możliwości kontroli dostępu nad systemem. W rezultacie można chronić system przed narażeniem wrażliwych danych i atakami cybernetycznymi.

Chmura hybrydowa pozwala również na lepsze dopasowanie jej możliwości i funkcjonalności do potrzeb organizacji. W momencie, gdy dane opcje nie są dostępne w taniej i przystępnej chmurze publicznej nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudować je w oparciu o własną chmurę prywatną i wykorzystywać jedynie a potrzeby danej organizacji, działu lub konkretnych pracowników.

Jakie są zalety środowisk chmurowych?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że chmura hybrydowa wymaga większych nakładów pracy oraz finansowych na budowę, rozwój i utrzymanie, ale dla organizacji, którym zależy na zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa przetwarzanych danych i działania systemów informatycznych nie powinno być to problem. W zamian środowiska chmury hybrydowej pozwalają połączyć największe zalety posiadania własnej infrastruktury on-premise (pełen dostęp od każdego elementu infrastruktury) z chmurą publiczną (dostęp do taniej, szybkiej pamięci, backupu w chmurze oraz taniej mocy obliczeniowej).

Chmura hybrydowa zauważalnie zwiększa bezpieczeństwo danych
Źródło: Matthew Henry / Unsplash

Chmura hybrydowa zauważalnie zwiększa bezpieczeństwo danych

Źródło: Matthew Henry / Unsplash

Wysoka elastyczność

Bezpieczeństwo chmury hybrydowej łączy poszczególne elementy bezpieczeństwa obecne w chmurze prywatnej oraz chmurze publicznej. Posiadanie do dyspozycji większej ilości systemy pozwala na elastyczniejsze działanie. Administratorzy IT mogą wykorzystać i połączyć najlepsze cechy obu systemów w celu dostosowania ich do potrzeb organizacji. Pracownicy mogą efektywnie wykorzystywać z zasobów udostępnianych przez chmurę publiczną, a za zabezpieczenia odpowiada dedykowana chmura prywatną.

Efektywność kosztowa

Najwyższy poziom zabezpieczeń oferowany przez chmurę prywatną nie należy do najtańszych. Koszt ten może być zbyt wysoki nawet dla dużych organizacji. Z tego powodu warto wdrożyć środowisko chmury hybrydowej, która pozwala korzystać z przyjaznych cenowo usług. Zabezpieczenia w chmurze hybrydowej to świetna okazja do zaoszczędzenia pieniędzy bez narażania bezpieczeństwa zasobów organizacji.

Wysoka zgodność

Wdrożenie chmury hybrydowej w organizacji pozwala zadbać o pełną zgodność z przepisami prawnymi oraz regulacjami specyficznymi dla organizacji z danych branży.

Wzrost wydajności infrastruktury IT

Chmura hybrydowa pozwala również na zapewnienie wzrostu wydajności oraz poprawę efektywności działania. Wdrażając chmurę hybrydową organizacje zyskują pewność co do ciągłości działania biznesu, a wszystkie dane są dodatkowo zabezpieczane poprzez kopie zapasowe wykonywane w chmurze prywatnej oraz publicznej. W przypadku konieczności skorzystania z większej mocy obliczeniowej można skorzystać z nieograniczonych zasobów chmury prywatnej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200