Dla Windows i Macintosh

Apple wprowadził QuickTime 3.0 - pakiet do edycji i przeglądania plików multimedialnych.

Apple wprowadził QuickTime 3.0 - pakiet do edycji i przeglądania plików multimedialnych.

QuickTime 3.0 Preview Release 3

QuickTime jest programem wysokiej jakości, oferującym bogaty zestaw funkcji do tworzenia, przeglądania i edycji cyfrowych plików multimedialnych.

Zalety: Nowe metody kompresowania plików audio i wideo. Narzędzia do tworzenia efektów specjalnych. Ulepszona wydajność. Obsługa wielu nowych formatów plików audio-wideo.

Wady: Moduł Plug-In nie współpracuje z przeglądarką Internet Explorer 4.x. Brak możliwości korzystania ze sprzętowych funkcji generowania dźwięków pod Windows. Ograniczona liczba formatów przy eksporcie plików.

Apple Computer Inc.

http://www.apple.com

Platformy: 68040, Power Macintosh (PPC 601 i nowsze), Windows

Pakiet QuickTime, zestaw narzędzi do budowania i edycji danych multimedialnych, opracowany przez Apple Computer Inc., zmienił się nie do poznania od czasu, gdy sześć lat temu pojawił się na rynku. Najnowszy pakiet QuickTime 3.0 jest dostępny w dwóch wersjach dla Macintosh oraz 32-bitowego systemu Windows. Tak więc, niezależnie od rozwoju platformy Apple, program ten ma zapewnioną przyszłość.

QuickTime 3.0 oferuje kilka istotnych ulepszeń w porównaniu do poprzedniej jego wersji. Dostępny jest m.in. moduł do kompresji/dekompresji danych audio i wideo. Pozwala on na zmniejszenie objętości plików multimedialnych i znaczne skrócenie czasu ich przesyłania przez Internet. Program sam sprawdza aktualną przepustowość łącza do Internetu, określa, która wersja multimedialnego pliku jest optymalna przy danych parametrach systemu i automatycznie ją wgrywa.

Jak wykazały testy, QuickTime 3.0 Preview Release 3 pracuje dość stabilnie, choć czasem trzeba było restartować komputer PowerMac podczas odczytywania plików z serwera Apple przy wykorzystaniu przeglądarki Internet Explorer 3.01. Niestety, format QuickTime Plug-In 2.0 nie jest obecnie obsługiwany przez Explorer 4.x i można używać tylko przeglądarek Explorer 3.x lub Netscape Navigator 3.x (również nowszych wersji). Brak obsługi formatu QuickTime przez Explorer 4.x może dziwić, ponieważ jest on wspierany przez bardzo wiele firm i znaczna liczba dostępnych plików multimedialnych oraz aplikacji wykorzystuje obecnie ten właśnie standard. Można tu wymienić m.in. takie programy, jak Adobe Premiere lub Macromedia Director, używane do budowania multimedialnych plików i udostępniania ich w postaci dysków CD-ROM, DVD lub stron WWW.

QuickTime 3.0 oferuje nowe funkcje do tworzenia efektów specjalnych, przeznaczone dla projektantów prezentacji multimedialnych, np. ma możliwość dodawania do filmu QuickTime dodatkowej, specjalnej ścieżki z animowaną grafiką.

Jednocześnie QuickTime 3.0 wspiera wiele nowych formatów używanych do budowania plików audio, wideo i grafiki komputerowej, w tym formatów wektorowych oraz wykorzystywanych przy animacjach. Natomiast funkcje MIDI rozszerzono o moduł General Standard Musical Instruments, zawierający m.in. zestaw dźwięków Sound Canvas firmy Roland Corp. Składa się on ze 128 instrumentów pracujących zgodnie ze standardem General Midi i 100 dodatkowych dźwięków.

Oprogramowanie niezależne od platformy

Oferując jednocześnie wersje dla Macintosh i Windows, Apple nie faworyzuje obecnie żadnego środowiska, zachęcając tym samym producentów oprogramowania do projektowania aplikacji bazujących na technologii QuickTime, które można uruchamiać na różnych platformach. Obie wersje pakietu QuickTime 3.0 Preview Release 3 dla Macintosh i Windows zawierają MoviePlayer 3.0, QuickTime VR 2.1, QuickTime Plug-In 2.0, SoundManager 3.3 oraz QuickDraw 3D 1.5.4.

Tylko programowa generacja dźwięków?

Inaczej niż wersja 2.1.2 for Windows, QuickTime 3.0 oferuje obecnie rozszerzenie Musical Instruments, zawierające programowy zestaw dźwięków, które można wykorzystać przy odtwarzaniu plików MIDI. Mimo iż jakość dźwięku i wydajność aplikacji podczas pracy pod Windows nie budzi zastrzeżeń, to QuickTime 3.0 Preview Release 3 nie pozwala na wykorzystanie możliwości generacji dźwięków o wysokiej jakości udostępnianej przez kartę dźwiękową SoundBlaster AWE64 Gold. Podczas testów nie udało się znaleźć metody zmiany konfiguracji programu, tak aby zastąpić odtwarzanie 8-bitowego zestawu dźwięków programowych dźwiękami 16-bitowymi, generowanymi sprzętowo przez kartę. Można tylko mieć nadzieję, że Apple opracuje odpowiednie rozwiązanie tego problemu.

--------------------------------------------------------------------------------

Na podstawie InfoWorld oprac. jch.


TOP 200