Dla Firefoksa największym zagrożeniem są mobilne przeglądarki internetowe

Na rynku przeglądarek internetowych Mozilla od lat konkuruje już nie tylko z takimi gigantami jak Microsoft i Google. Okazuje się, że dzięki urządzeniom mobilnym, Apple ze swoją przeglądarką Safari zaczyna doganiać Firefoksa.

Internauci coraz częściej korzystają do przeglądania sieci przeglądarek instalowanych na smartfonach i tabletach. Ruch z mobilny stanowi już 5 procent całości i rośnie w tempie 48% rocznie. Jeśli obecny trend się utrzyma, to w przyszłości ruch mobilny będzie zyskiwał kosztem ruchu z komputerów stacjonarnych. Firmy, które skupiają się tylko na jednej z tych gałęzi, zostają w tyle względem konkurencji.

W przypadku rynku komputerów Firefox ściera się z głównie Google, podczas gdy Microsoft ma nadal pozycję lidera. Okazuje się jednak, że patrząc na połączone statystyki udziałów rynkowych przeglądarek Microsoftu (Internet Explorer), Google (Chrome), Mozilli (Firefox) oraz Apple (Safari), ten ostatni gracz jest już bardzo blisko przegonienia Ognistego Lisa. Udział rynkowy Mozilli przy liczeniu jednocześnie ruchu mobilnego i stacjonarnego jest już tylko nieznacznie wyższy niż Apple.

Zobacz również:

  • Firefox zapewni o wiele lepszą prywatność
  • Prywatność w Apple powoduje straty finansowe dla wielu małych biznesów
  • Mozilla zaprezentowała mobilną wersję znanej aplikacji Thunderbird
Dla Firefoksa największym zagrożeniem są mobilne przeglądarki internetowe

Firefox jest oczywiście dostępny na wybrane platformy mobilne. Niestety dla Mozilli, to Google Chrome, Apple Safari i Microsoft Internet Explorer są preinstalowane na smartfonach i tabletach z odpowiednio Androidem, iOS oraz systemach z rodziny Windows. Mało kto na urządzeniu mobilnym ma potrzebę zmiany domyślnej przeglądarki na inną; w przypadku systemu Apple nie ma zresztą nawet takiej możliwości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200