Ditto kontra awarie

Iomega oferuje nowy model napędu taśmowego Ditto 2. GB

Iomega oferuje nowy model napędu taśmowego Ditto 2. GB

Iomega Corp. przy współpracy z Sony opracowała nowy typ napędu taśmowego o pojemności 2 GB. Urządzenie jest przeznaczone przede wszystkim do archiwizacji danych i tworzenia kopii bezpieczeństwa plików. Iomega oferuje napęd pod nazwą Ditto 2 GB.

Ditto 2 GB jest dostępny jako urządzenie wewnętrzne dopasowane do 5" wnęki lub wolno stojące, dołączone do komputera pudełko niewiele większe od kasety VHS.

Instalacja zewnętrznego napędu Ditto jest prosta i zajmuje kilka minut. Wystarczy dołączyć napęd taśmowy do standardowego łącza równoległego komputera i z dyskietek lub dysku CD-ROM uruchomić program, instalujący na dysku komputera odpowiednie sterowniki i oprogramowanie. Podłączenie napędu do portu równoległego nie oznacza zablokowania możliwości korzystania z drukarki - można ją podłączyć do gniazda, które znajduje się w obudowie napędu Ditto. Podczas drukowania napęd taśmowy dla tego urządzenia jest "przezroczysty".

Po zainstalowaniu Ditto użytkownik ma do dyspozycji dodatkową wymienną pamięć masową o pojemności 2 GB (po kompresji, nominalnie 1 GB) dla jednej kasety z taśmą. Kaseta jest nieco mniejsza, ale prawie dwa grubsza od popularnych kaset magnetofonowych. Napęd pozwala na odczyt dotychczas stosowanych kaset QIC 80, 3010 i 3020. Dzięki temu istniejące biblioteki danych zapisanych na kasetach QIC mogą być w dalszym ciągu wykorzystywane.

Dołączone do napędu oprogramowanie pozwala na zwykłe kopiowanie plików oraz realizację poleceń backup i restore (włącznie z określaniem harmonogramu zapisów kopii bezpieczeństwa). Maksymalna szybkość transmisji danych wynosi ok. 10 MB/min. W praktyce kopiowanie katalogu zawierającego pliki o rozmiarze ok. 50 MB zajęło prawie 10 min. Przy wykorzystaniu dodatkowej karty sprzętowego akceleratora Iomega Ditto Dash można zwiększyć szybkość transmisji do ok. 19 MB/minutę.

Aby ubezpieczać działanie systemów komputerowych, napęd taśmowy powinien charakteryzować się dużą niezawodnością pracy. Dla Ditto 2 GB współczynnik MTBF (Mean Time Between Failures - średni czas pracy bezawaryjnej) wynosi ponad 200 tys. godz. Urządzenie jest sprzedawane z 2-letnią gwarancją.

<hr size=1 noshade>Napęd taśmowy Ditto 2 GB

Producent: Iomega Corp.

Dystrybucja: Westwood Poland, Warszawa

tel. (22) 675 28 30

fax 675 55 19

http://www.westwood.com.pl

Cena: 184 dolary (wersja wewnętrzna), 265 dolarów (zewnętrzny) + VAT.


TOP 200