DisplayPort 2.1 - przyglądamy się specyfikacji nowego standardu

VESA oficjalnie opublikowała specyfikację DisplayPort 2.1. Jakie nowości przewidziano dla popularnego złącza do przesyłania obrazu?

Jesień 2022 roku obfituje w prezentacje nowych standardów przesyłu danych. We wrześniu 2022 roku USB Promotor Group ogłosiło wstępna specyfikację techniczną standardu USB4 2.0 opartego na złączu USB Typu C, a nieco ponad miesiąc później VESA poinformowała o wprowadzeniu na rynek standardu DisplayPort w wersji 2.1.

DisplayPort 2.1 - jakie nowości wprowadza?
Źródło: PCWorld.com

DisplayPort 2.1 - jakie nowości wprowadza?

Źródło: PCWorld.com

Opublikowany we wrześniu standard USB4 2.0 kompatybilny jest ze standardem DisplayPort, a jego twórcy uwzględnili obecność najnowszego standardu DisplayPort 2.1. Jest to istotne informacja, która będzie miała duży wpływ na popularność sprzętu kompatybilnego z DisplayPort 2.1. Wszystkie nowe urządzenia elektroniczne wprowadzone na rynek w 2023 roku i później ze wsparciem dla USB4 2.0 automatycznie zaoferują kompatybilność z protokołem DisplayPort 2.1.

USB4 2.0 powstało, aby zaspokoić oczekiwania rynku na standard przesyłania danych o wyższej przepustowości. Tym samym nowe wydanie USB podwaja maksymalną przepustowość przesyłania danych, która wzrasta z 40 Gbps do 80 Gbps, a w przypadku zastosowania specjalnych kabli oraz przesyłu na niedalekie dystanse możliwe jest uzyskanie przepustowości na poziomie do 120 Gbps.

USB Promoter Group zadbało o kompatybilność wsteczna, więc z USB4 2.0 i DisplayPort 2.1 skorzystamy w połączeniu ze starszymi przewodami USB Typu C.

W niniejszym materiale zajmujemy się specyfikacją techniczną DisplayPort 2.1. Wyjaśniamy również dlaczego tak ważne jest pojawienie się zaktualizowanej wersji tego standardu przesyłania danych.

DisplayPort przez wiele lat uznawany był za odpowiednik złącza HDMI dla bardziej wymagających użytkowników. DisplayPort od zawsze posiadał specyfikację techniczną pozwalającą na wyświetlanie obrazu o wyższej rozdzielczości oraz z większą częstotliwością. Wraz z pojawieniem się portu USB Typu C zintegrowano z nim DisplayPort, dzięki czemu rozwiązanie to stało się standardem, który funkcjonuje obok złącza HDMI. W dalszym ciągu HDMI dedykowane jest dla użytkowników domowych i do rozrywki, a DisplayPort znajdziemy w drogich monitorach dla profesjonalistów, ale granica wyraźnie się zaciera.

Standard DisplayPort 2.1 stworzony został z myślą o wykorzystaniu monitorów o rozdzielczości 4K lub 8K wraz z podwyższoną częstotliwością odświeżania.

DisplayPort 2.0 zastąpiony po zaledwie pół roku

DisplayPort 2.1 zastępuje poprzednią wersję standardu DisplayPort, która została wprowadzona na rynek w lutym 2022 roku. W praktyce DisplayPort 2.1 w urządzeniach wielu producentów zastąpi poprzedni standard - DisplayPort 1.4. Podczas konferencji prasowej przedstawiciele VESA zapewnili, ze DisplayPort 2.1 jest w pełni kompatybilny wstecznie z DisplayPort 2.0, a w niedalekiej przyszłości zastąpi ten standard.

Przewód DisplayPort 2.1
Źródło: PCWorld.com

Przewód DisplayPort 2.1

Źródło: PCWorld.com

Z tego powodu wprowadzenie na rynek standardu DisplayPort 2.1 nie wprowadza żadnych zmian w portach oraz przewodach. Rozwiązanie to skupia się na poprawieniu działania DisplayPort w złączach USB Typu C (DisplayPort Alt Mode) oraz wprowadza pełną kompatybilność ze standardami USB4 i USB4 2.0. Złącze USB Typu C oraz USB4/USB4 2.0 mają być według USB Implementers Forum standardem rynkowym na kilka najbliższych lat. Prawdopodobnie stanie się tak również z DisplayPort 2.1

Aktualnie każde urządzenie posiadające obsługę standardu DisplayPort 2.0 jest kompatybilne również z DisplayPort 2.1. VESA informuje jednak, że w niedalekiej przyszłości pojawi się nowa ścieżka certyfikacyjna i wymogi dla producentów urządzeń, które mają być wyposażone w DisplayPort 2.1.

Wraz z debiutem DisplayPort 2.1 zdecydowano się również na dodanie zarządzania pasmami oraz obsługę technologi VESA Display Stream Compression (DSC) i Panel Replay. Certyfikat DisplayPort 2.1 oznacza również pewne zmiany dla przewodów. Wymaga on bowiem, aby kable DP40 i DP80 działały z pełną wydajnością przy długościach przekraczających odpowiednio 2 m (6,6 stopy) i 1 m (3,3 stopy).

Wyżej wymienione zmiany nie wpływają bezpośrednio na maksymalne parametry techniczne przesyłania danych, a więc rozdzielczość obrazu i częstotliwość jego odświeżania. Wprowadzono je w celu poprawy wydajności działania DisplayPort poprzez porty USB Typu C, które są już powszechnym standardem rynkowym.

W dobie smartfonów, tabletów i laptopów, które wykorzystuję jedynie złącza USB Typu C nie powinno dziwić, że VESA chce zadbać o jak najlepsza zgodność i kompatybilność z tym uniwersalnym złączem. Jest to również idealna okazja, która prawdopodobnie spowoduje obniżenie popularności złącz HDMI w następnych latach.

DisplayPort 2.1 jest w pełni kompatybilny z USB4 
Źródło: PCWorld.com

DisplayPort 2.1 jest w pełni kompatybilny z USB4

Źródło: PCWorld.com

DisplayPort 2.1 vs HDMI 2.1

We wcześniejszych fragmentach tekstu wskazywaliśmy, ze DisplayPort to wydajniejszy standard od HDMI. Jak zatem prezentują się możliwości techniczne DisplayPort 2.1 w porównaniu do najnowszego standardu HDMI 2.1?

W przypadku DisplayPort 2.1 korzystając z przewodu DP40 możemy liczyć na przepustowość 40 Gbit/s, cztery kanały przesyłania danych oraz maksymalnie 2 metrową długość kabla w celu zachowania parametrów wzorcowych. Maksymalna częstotliwość odświeżania przy przesyłaniu obrazu 4K/10 bit wynosi 142 Hz. W przypadku przewodu DP80 możemy liczyć na 80 Gbit/s przepustowości przy kablu o długości 1 m. Częstotliwość odświeżania wynosi wtedy 267 Hz przy obrazie 4K/10-bit.

Standard HDMI 2.1 pozwala na przesyłanie danych z maksymalną przepustowością 48 Gbit/s. Maksymalna długość przewodu jest zauważalnie dłuższa i wynosi od 3 do 5 metrów, a maksymalna częstotliwość odświeżania wynosi do 153 Hz.

Porównanie to pokazuje, że DisplayPort jest standardem wydajniejszym, a długość przewodów jasno wskazuje, że zaprojektowano go do współpracy z komputerami.

HDMI stworzono jako standard multimedialny. Dłuższe przewody pozwalają na wygodne podłączenie komputera, konsoli lub zestawu kina domowego z projektorem czy telewizorem.

USB Typu C zastąpi klasyczne złącze DisplayPort
Źródło: PCWorld.com

USB Typu C zastąpi klasyczne złącze DisplayPort

Źródło: PCWorld.com

Standard DisplayPort 2.1 i kierunek rozwoju zaprezentowany przez VESA wskazuje, że w perspektywie czasu producenci mogą porzucić stosowanie dedykowanych przewodów DisplayPort na rzecz USB Typu C.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200