Disaster recovery a wirtualizacja i cloud

Chmura publiczna

Przestrzeń dyskowa oraz aplikacje są również dostępne jako usługi zewnętrzne dostarczane w modelu SaaS (Software as a Service). Dane są wtedy przetwarzane na serwerach firm trzecich jako usługa komercyjna. Coraz więcej przedsiębiorstw używa tego typu rozwiązań korzystając z faktu, że nie muszą się martwić we własnym zakresie o administrację i obsługę tych systemów w zakresie utrzymania ciągłości działania, aktualizacji i backupu.

Klasycznym przykładem użycia chmury publicznej do wykorzystania w planie distaster recovery jest kopiowanie danych na usługi typu wirtualne dyski. Można również skorzystać z kompleksowych rozwiązań do obsługi firm, dostarczanych m.in. przez Google (Google Apps dla Firm) czy Microsoft (Office 365). Wszelkie dane są składowane wtedy na serwerach pracujących w modelu chmury publicznej. Podczas normalnego użytkowania kopia danych zwykle pozostaje na serwerach dostawcy usług, więc po awarii komputera bądź jego wymianie można bez problemu zsynchronizować je na nowe stanowisko pracy.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

Chmura publiczna jest też coraz częściej wykorzystywana jako dodatkowe, zewnętrzne miejsce przechowywania danych niezbędnych do odtworzenia po awarii. Wielu producentów urządzeń i oprogramowania do lokalnego backupu wyposażyło je w dodatkowe funkcje synchronizacji z przestrzenią dyskową w dedykowanych centrach danych, pracujących w modelu chmury publicznej. Sprawia to, że odzyskanie danych po awarii można bez problemu przeprowadzić z dowolnego miejsca.

Gdy zabraknie biura

Firmy dostarczające rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i utrzymania ciągłości biznesowej coraz częściej w swojej ofercie uwzględniają usługi zapasowego centrum biurowego na wypadek dużych awarii. Celem tej usługi jest zabezpieczenie biznesu klienta poprzez udostępnienie zapasowego centrum komputerowo-biurowego, przystosowanego do przejęcia funkcji środowiska produkcyjnego na wypadek nieoczekiwanych wydarzeń. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać firmy, które nie posiadają odpowiednich rozwiązań zabezpieczających je przed nagłymi i niespodziewanymi zdarzeniami, jakimi mogą być przykładowo powodzie lub pożary. Takie "zapasowe biuro" dysponuje zwykłe własną infrastrukturą informatyczną, położoną z dala od miejsca awarii i niezależnym łączem internetowym. Oczywiście, kluczowa do realizacji takiego scenariusza distaster recovery jest dostępność zasobów biurowych infrastruktury IT (serwerów, usług oraz danych) z zewnątrz. Albo powinny być produkcyjnie uruchomione poza siedzibą firmy, w której nastąpiła awaria, albo odtworzone po awarii w innej lokalizacji niż poprzednia.

Podsumowanie

Realizacja planu distaster recovery z wykorzystaniem wirtualizacji oraz usług w chmurze zmieniła całkowicie podejście do problemu utrzymania ciągłości biznesowej w razie awarii obejmującej infrastrukturę IT, począwszy od zapewnienia ciągłości działania, które teraz jest o wiele łatwiejsze do realizacji, po prostotę odtwarzania danych. Przetwarzanie danych w chmurze, gdzie dobiera się rozwiązania "szyte na miarę", sprawiło, że dotychczas drogie rozwiązania, przeznaczone jedynie dla dużych firm, stały się dostępne dla małych i średnich graczy. Rzecz jasna, zostało to zauważone przez producentów sprzętu i oprogramowania oraz integratorów rozwiązań IT, w związku z czym każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.


TOP 200