Diody świecą równo

Oki zapewnia, że udało się rozwiązać problem jakości druku kolorowego.

Oki zapewnia, że udało się rozwiązać problem jakości druku kolorowego.

Oki Systems wprowadziła do sprzedaży nową serię kolorowych drukarek sieciowych LED Oki C7000 o prędkości drukowania 12 str./min w kolorze (20 str./min w trybie monochromatycznym). Urządzenia są przeznaczone głównie do zastosowań biurowych i zastępują dotychczas oferowane przez Oki kolorowe drukarki LED o prędkości 8 str./min.

Oprócz wyższej prędkości drukowania, w modelach serii C7000 pojawiły się inne istotne ulepszenia. Drukarki wyposażono w głowice drukujące LED nowej generacji o fizycznej rozdzielczości 1200 dpi (modele C7400), nowy rodzaj bezolejowego toneru z dodatkiem wosku i mechanizm automatycznego przełączania trybu pracy kolor/mono, czyli szybkości druku w zależności od rodzaju drukowanych stron.

Obecnie dostępne są dwa podstawowe modele nowej serii: Oki C7200 o rozdzielczości fizycznej 600 x 1200 dpi oraz Oki C7400 - 1200 x 1200 dpi. Ich ceny minimalne wynoszą odpowiednio: ok. 11 i 19 tys. zł.

Drukarki są standardowo wyposażone w 64 MB RAM (maksymalnie 1 GB), interfej-sy: równoległy, IEEE 1284 i USB 1.1, emulator PostScript 3, podajniki na 630 kartek papieru, a w przypadku C7400 - również karty sieciowe Ethernet 10/100 Mb/s, moduł do druku dwustronnego, wewnętrzny dysk i 256 MB RAM. Nominalne obciążenie drukiem wynosi 50 tys. stron A4/miesiąc. Wydajność kaset z tonerami wynosi ok. 10 tys. stron przy 5-proc. pokryciu. Maksymalna gramatura papieru to 200 g/m2. Urządzenia wykorzystują firmowy system zarządzania kolorami, ale Oki zapowiada, że drukarki C7000 uzyskają wkrótce certyfikat Pantone.

Technologia druku LED jest zbliżona do laserowej. W porównaniu z tą ostatnią główne zalety LED to wysoka szybkość druku dzięki zastosowaniu mechanizmu liniowego (4 niezależne moduły drukujące), małe rozmiary fizyczne i mniejsza liczba elementów ruchomych, co zwiększa trwałość i niezawodność urządzeń.

W przypadku technologii LED możliwa do uzyskania rozdzielczość jest ograniczona wymiarami pojedynczych diod półprzewodnikowych. Jej typowa maksymalna wartość wynosiła dotąd 600 dpi. Innym problemem była jakość druku, z zasady gorsza niż w przypadku urządzeń laserowych, ponieważ jednolite naświetlenie wszystkich punktów wymaga identycznych parametrów każdej z tysięcy diod umieszczonych w matrycy LED, co jest trudne do uzyskania w produkcji masowej.

Wydruki z Oki C7400 prezentowane przez przedstawicieli firmy wydają się potwierdzać ich opinię, że wymienione problemy udało się przezwyciężyć. Jeśli uda się utrzymać jakość drukarek wytwarzanych masowo, to szybkie i względ-nie tanie modele Oki C700 mogą stać się interesującą alternatywą w zastosowaniach biurowych.


TOP 200