Digital montuje maszyny Alpha

Montażem komputerów z procesorem Alpha zajmie się najprawdopodobniej jeden z partnerów Digitala w Polsce - firma Hector.

Montażem komputerów z procesorem Alpha zajmie się najprawdopodobniej jeden z partnerów Digitala w Polsce - firma Hector.

W najbliższym czasie Digital Equipment uruchomi pierwszą montownię komputerów w Polsce. "Obecnie prowadzimy zaawansowane negocjacje z kilkoma krajowymi firmami komputerowymi, z których jedna będzie prowadzić magazyn-montownię maszyn z procesorem Alpha i jednocześnie będzie ich wyłącznym dystrybutorem" - stwierdził Marek Racieski, szef polskiego oddziału Digitala. Negocjacje mają zostać sfinalizowane 1 czerwca 1996 r.

Wyznaczony przez Digitala dystrybutor, którym najprawdopodobniej zostanie firma Hector, ma zająć się - według przedstawicieli koncernu - wyłącznie dystrybucją serwerów tej firmy. "W ten sposób zamierzamy uniknąć powstania nieuczciwej konkurencji, w której jeden z dystrybutorów będzie składał i sprzedawał sprzęt Digitala, a inny nie" - wyjaśnia Marek Racieski. Inni dystrybutorzy będą odpowiedzialni za dystrybucję sprzętu PC produkcji Digital Equipment. Jednak Włodzimierz Łuksza, prezes Hectora, nie ukrywa, że jego firmie trudno będzie zrezygnować z obrotu komputerami PC.

"Pomysł montowania maszyn typu Alpha w Polsce pojawił się rok temu z naszej inicjatywy" - stwierdził Piotr Jursza, odpowiedzialny za kontakty z Digitalem w firmie Hector. Do tej pory Hector zajmował się sprzedażą sprzętu PC produkcji Digitala. Warszawska spółka składa również własne serwery Hector oparte na oryginalnej płycie z procesorem Alpha sprowadzanej z Digital Semiconductors. Do kraju sprzęt Digitala trafia z dwóch europejskich fabryk w Ayr (Szkocja) i Naymangen (Holandia).

Montowanie komputerów Digitala w Polsce przez dystrybutora oznaczałoby przejęcie przez niego części zobowiązań polskiego oddziału firmy. Do tej pory bowiem jedynie dystrybucja komputerów PC prowadzona była przez partnerów koncernu, a serwery Alpha sprzedawane były bezpośrednio przez polski oddział Digitala.

Montownia, którą przedstawiciele firmy nazywają "magazynem", będzie miejscem montażu komputerów marki Digital z gotowych, importowanych elementów. Maciej Markowski, szef marketingu Digitala uważa, że montaż ograniczy się na razie do instalowania kart w standardzie PCI na płycie głównej.

"Sprzedaż tak montowanych w Polsce komputerów obejmie również inne kraje wschodnioeuropejskie, także nadbałtyckie" - twierdzi Peter Zotto, wiceprezes Digital Equipment. Polska - jego zdaniem - została wybrana ze względu na strategiczną pozycję w regionie i dobrą sprzedaż produktów Digitala.

Peter Zotto dodaje również, że "magazyn w Polsce jest elementem bardzo prostego modelu ekonomicznego, w którym wolumen montowanych komputerów powinien być na tyle wysoki, aby dystrybutor mógł ustalić wystarczający do dalszych inwestycji margines zysku". Komputery Digitala oparte na procesorze Alpha są maszynami wyspecjalizowanymi, przeznaczonymi dla korporacyjnego odbiorcy, dlatego też zwrot kapitałowy uzyskuje się już przy sprzedaży kilkuset serwerów rocznie. "Nie są to komputery PC, których fabryka przynosi zyski dopiero przy rocznym wolumenie sprzedaży rzędu 100 tys. sztuk" - uważa Peter Zotto.

Polska montownia jest dla Digitala przede wszystkim rozwiązaniem logistycznym. Ma za zadanie umożliwić konfigurację urządzeń na potrzeby użytkownika i skrócić czas oczekiwania na sprzęt do trzech dni.

W Polsce Digital większe możliwości widzi w systemach high-end niż low-end. "Tutaj główny nacisk kładziemy na systemy zaawansowane, w przeciwieństwie do USA, gdzie zajmujemy się również promocją sprzętu dla rynku SoHo" - mówi Maciej Markowski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200