DigiLab i ERA

DigiLab sp. z o.o. podpisała ostatnio z Fabryką Mierników i Komputerów ERA porozumienie o współpracy technicznej i produkcyjnej w dziedzinie terminali alfanumerycznych (CW nr 37/114, 11.10.93).

DigiLab sp. z o.o. podpisała ostatnio z Fabryką Mierników i Komputerów ERA porozumienie o współpracy technicznej i produkcyjnej w dziedzinie terminali alfanumerycznych (CW nr 37/114, 11.10.93).

Terminale serii AVT to urządzenia opracowane przez DigiLab i przeznaczone do pracy w systemach wielodostępnych. Rosnący popyt oraz wyczerpanie się możliwości produkcyjnych DigiLab (ok. 500 szt./miesiąc) spowodowały, że firma zaczęła szukać partnera, który umożliwiłby znaczne zwiększenie liczby wytwarzanych terminali. Z kolei ERA, ma zaplecze techniczne i infrastrukturę dostosowaną do wielkoseryjnej produkcji urządzeń elektronicznych wykorzystywane obecnie w mniej niż 50%.

Jak twierdzą przedstawiciele DigiLab, firma planuje docelowo opanować rynek Polski w 30%. Obecnie szacuje się roczną sprzedaż terminali na ok. 120 tys. o łącznej wartości ponad 50 mln USD. Elementy importowane (głównie monitor i klawiatura) to mniej niż 30% ceny urządzenia. Głównymi odbiorcami AVT są MSW, GUS i banki.

Terminale mogą pracować w sieciach wykorzystujących serwery takich firm jak IBM, Digital, Hewlett-Packard, Sun, ICL, Acer czy Olivetti oferując emulacje PC-SHADOW, PC-TERM, QNX, VT52+, ANSII, VT100 i VT200 (te dwie ostatnie z ograniczeniami). Obecnie produkowane są modele z monitorami mono AVT200H (karta wideo Hercules), AVT200V (karta VGA, standard DEC), a wkrótce dostępny będzie terminal z monitorem kolorowym AVT200VC, aktualnie prezentowany w postaci prototypu.

Atutem terminali jest ich dostosowanie do warunków krajowych - oprócz 11 zestawów znaków z polskimi literami oferowanych jest 13 polskich (w sumie 27 różnych klawiatur), a dodatkowo - pełna izolacja galwaniczna wtyków i połączeń terminal-serwer na liniach do kilku km, co zapobiega elektrycznym uszkodzeniom urządzeń.

Terminale dysponują dwoma przełączalnymi, wybranymi przez klienta, zestawami znaków. Poza polskimi i angielskimi można zamówić również zestawy z rosyjskimi, czeskimi i innymi klawiaturami.

Planowana wielkość produkcji terminali AVT nie zapewni pełnego wykorzystania istniejących mocy produkcyjnych firmy ERA, która swoją szansę widzi również w produkcji wysokiej klasy impulsowych zasilaczy komputerowych. Obecnie wytwarzane modele (SPS 203PC, SPS 203PC-B i SPS 205PC) przeszły testy w USA i W. Brytanii uzyskując wysokie oceny. Głównym konkurentem wyrobów firmy są produkty dalekowschodnie. Niskiej jakości z Tajwanu kosztują na naszym rynku ok. 21 USD i skutecznie ograniczają popyt na kosztujące ok. 34 USD, wyższej jakości produkty rodzime.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200