Device Bay pod znakiem zapytania

Producenci nie mogą uzgodnić jednolitej charakterystyki standardu Device Bay.

Producenci nie mogą uzgodnić jednolitej charakterystyki standardu Device Bay.

Specyfikacja "Device Bay", definiująca budowę kieszeni dokowania i specjalnego złącza, które umożliwiałyby łatwą i szybką instalację elementów wyposażenia komputerów, jak: dyski lub napędy CD-ROM oraz ich wymianę między różnymi modelami komputerów PC i notebooków, może nigdy nie zostać zrealizowana w.

Mimo poparcia przed pięcioma miesiącami tego standardu przez głównych producentów sprzętu i oprogramowania - Compaq, Intel i Microsoft - nie wydaje się, aby inne firmy skłaniały się do zaakceptowania tej idei. Pewnie dlatego kilka komitetów opracowujących tę specyfikację nie może uzgodnić jednolitego standardu.

Obecnie istnieją trzy różne specyfikacje Device Bay. Dwie dotyczą kieszeni o wysokości 12,7 mm i 9 mm, które mają być instalowane w notebookach, a trzecia definiuje Device Bay dla komputerów stacjonarnych PC. Przygotowywana jest również odmienna specyfikacja dla komputerów sieciowych NC.

Producenci notebooków uważają nawet, że mała jest szansa, aby udało się opracować jednolity standard Device Bay dla komputerów przenośnych, dzięki któremu różne elementy wyposażenia można by instalować w dowolnym notebooku. "Być może nigdy nie doczekamy się pełnej zgodności między rywalizującymi obecnie standardami, a nawet w rodzinach komputerów oferowanych przez jednego producenta" - powiedział James Mason, reprezentujący firmę Toshiba w komitecie Device Bay.

Jedną z głównych przyczyn tych problemów jest niechęć firm wytwarzających notebooki do rezygnacji z oryginalnych firmowych konstrukcji. Zaakceptowanie jednolitego standardu Device Bay wymagałoby bowiem najczęściej zmiany wielu parametrów technicznych i konstrukcyjnych, np. systemy odprowadzania ciepła i kontroli poboru mocy, wymiar obudowy itp. James Mason twierdzi, że "pełnej zgodności Device Bay w notebookach Tecra linii 400, 500 i 700 nie uda się osiągnąć nawet w 1998 r."

Do określenia jednolitej specyfikacji w odniesieniu do komputerów stacjonarnych usilnie dąży Compaq. "Przyniesie ona tak duże korzyści, że szybko zostanie zaakceptowana przez użytkowników. Myślę też, że szybko wejdzie do zastosowań masowych" - powiedział Joe Pajer, dyrektor Compaq Commercial Desktop Division. - "Możliwość szybkiej wymiany dysku jest bardzo atrakcyjna dla firm zapewniających serwis. Device Bay umożliwia szybką konfigurację sprzętu i łatwą instalację uprzednio zainstalowanego na wymienianym dysku oprogramowania. Są to ważne cechy tego rozwiązania”.

Niektóre firmy, jak Dell i Gateway, nie popierają specyfikacji Device Bay, obawiając się zmniejszenia konkurencyjności ich produktów. Zmiana architektury umożliwiająca wymianę i instalację elementów innych firm może wpłynąć na osłabienie ich pozycji na rynku.

Natomiast Bob Katzive, wiceprezydent Disk/Trends, uważa, że decydującą rolę odgrywa Intel i „prace nad standardem będą posuwały się tak szybko, jak zechce tego firma”. Device Bay jest specyfikacją atrakcyjną dla użytkowników, ale mniej interesującą dla firm dystrybucyjnych. Jak anonimowo ujawnił jeden z członków komitetu standaryzacyjnego, na Intela wywierane są silne naciski, aby spowolnił tempo opracowywania tej specyfikacji.

Również Microsoft nie przyczynia się do uzgodnienia jednolitej specyfikacji. Firma ta nie planuje bowiem wprowadzenia do systemów operacyjnych Windows wsparcia dla standardu Tailgate - interfejsu umożliwiającego interpretację i wymianę sygnałów między szyną ATA a portem IEEE 1394, w który są wyposażone gniazda Device Bay. W związku z tym producenci urządzeń z interfejsem IEEE 1394 muszą opracowywać własne sterowniki do wytwarzanego sprzętu. Innym nie uzgodnionym elementem specyfikacji pozostaje też rozmiar i położenie fizycznego złącza w gnieździe Device Bay.

Większość dużych producentów sprzętu i peryferii zajęła pozycję wyczekującą. Western Digital zapewnia, że będzie wytwarzał dyski zgodne z Device Bay, jeśli klienci zgłoszą zapotrzebowanie na taki produkt. Natomiast przedstawiciel Quantum powiedział, że jego firma nie podjęła jeszcze decyzji co do produkcji takich modułów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200