Developerzy apelują: trzeba zrównoważyć wpływ AI na miejsca pracy

Programiści zauważają, że wdrażanie sztucznej inteligencji nabiera tempa w firmach. Chcą lepszych świadczeń społecznych, aby zrównoważyć wpływ AI. Co więcej, nie chodzi o świadczenia dla nich.

Developerzy nie chcą, aby ich koledzy tracili prace / Fot. Pexels.com

Developerzy nie chcą, aby ich koledzy tracili prace / Fot. Pexels.com

Większość programistów nie uważa, że ich rola w firmie jest zagrożona przez postępy w sztucznej inteligencji (artificial intelligence - AI). Sądzą jednak, że AI będzie miała coraz większy wpływ na wiele miejsc pracy i że rząd musi "złagodzić ten cios".

MDBootstrap przeprowadził ankietę wśród 500 programistów zajmujących się tworzeniem i rozwojem stron www. Developerzy zostali poproszeni m.in. o reakcję na uruchomienie Copilot, nowego narzędzia GitHub do automatyzacji kodowania.

Zobacz również:

  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI
  • Google przedstawia Gemini – nowy model AI
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzia CMS?

Zobacz: DevOps

Firma dowiedziała się, że 70% respondentów uważa, że ich rząd powinien pracować nad wdrożeniem różnych polityk świadczeń socjalnych, aby ułatwić "przejście" z jednego zawodu do drugiego. Należą do nich takie działania jak pomoc socjalna, wsparcie przy utrzymaniu, czy uniwersalny dochód podstawowy (universal basic income).

Wielu web developerów postrzega AI jako zagrożenie dla swojej branży w przyszłości, bo wiele stron udaje się dziś opracować w sposób dość zautomatyzowany. Nie sądzą jednak, aby ich praca była bezpośrednio zagrożona. Z raportu wynika, że 66,8% twórców stron www nie zgadzało się poglądem, że AI może odebrać im pracę lub ograniczyć możliwości rozwoju kariery.

MDBootstrap jednocześnie uważa, że jest to przypadek przesadnego optymizmu i błędu poznawczego, w którym osoba wierzy, że jest mało prawdopodobne, aby sama mogła doświadczyć negatywnego wydarzenia, które wyraźnie dotyka innych.

Sprawdź: Microsoft Teams

Czy w przyszłości faktycznie doczekamy się różnych świadczeń dla osób, które straciły pracę przez AI? I czy dla takich osób będą przewidziane odpowiednie szkolenia, by mogły zyskać nowe kompetencje i wrócić do pracy, ale na innych stanowiskach? Na tym etapie trudno to przewidzieć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200